Полезният песимизъм
Въпреки че рядко гледаме на песимизма като на нещо, което трябва да бъде ценено и дори чествано, има много случаи, в които той е за предпочитане пред ирационалния оптимизъм. Песимизмът може да ви помогне да предскажете и следователно предотвратите негативни резултати. Множество проблеми произтичат именно от неспособността на хората да оценят реалистично неблагоприятни шансове за успех и тенденцията да поддържат живи ирационални надежди.
Прочуванията показват, че по природа повечето хора са оптимисти, а не песимисти или реалисти. Това е една от причините малкото хора, които могат от рано да разпознават рискове и опасности (поради техния песимизъм) да бъдат особено ценен актив за всяка група и екип.
Песимизмът обаче носи със себе си и редица негативи, включително преекспониране на малки проблеми, дълги размишления по несъществуващи заплахи и обща неспособност, или pone нежелание, да se признае, че нещата всъщност са наред.
Тъй като човек не може просто да изпие едно хапче и да се превърне от песимист в оптимист (въпреки че съществуват редица психоактивни вещества, които могат да накарат човек да се чувства добре, дори в най-неприятната ситуация), най-доброто нещо, което може да направите, е да се научите да контролирате предразположението си към негативизъм. Това означава не просто да се примирите с песимистичната си природа, но и да опитате да я превърнете в оръжие, което да помогне на кариерата ви. Този процес изглежда така:
Опознайте себе си и своите предразсъдъци
Песимизмът по същество представлява мисловно пристрастие, чиято проява е под формата на повтарящи се негативни интерпретации и прогнози за определени събития. Най-добрия начин да преодолеете негативните си предразсъдъци е като чрез проследяване на крайните резултати и отчитане на това колко често първоначалното ви негативни впечатление е било погрешно. Ако сте по-склонни да очаквате дъжд вместо слънчево време, а в действителност се случва точно обратното, то може да заключите, че сте склонни да възприемате чашата като наполовина празна, вместо наполовина пълна
Друг начин да прецените дали сте песимист е като попитате хората около вас какво мислят по въпроса. Ние обикновено гледаме на себепознанието като на интроспекция, когато в действителност то представлява разбиране на начина, по който другите ни възприемат.
Превърнете себепознанието в инструмент за предприемане на разумни действия
Ако сте наясно с това, че често виждате проблеми там, където такива не съществуват, не приемайте светогледа си твърде сериозно. Ако обаче не можете да погледнете на нещата по този начин, тъй като възприемате абсолютно всичко през негативна призма, то трябва да се научите да използвате песимизма си като нещо, което да ви помогне да бъдете подготвени.
Първата част от поговорката „очаквайте най-лошото, надявайте се на най-доброто“ е по-важна от втората. Надеждата помага да се чувствате добре, но песимистичните очаквания могат да ви мобилизират да предприемете действия, с който да избегнете нежелания резултат. В този смисъл песимистичните мисли са много по-практични от надеждата и по-полезни, когато ни свършат идеите.
Не натоварвайте другите със своя негативизъм
Това, че сте песимист, не означава, че другите споделят вашият мрачен светоглед. Всъщност, светът е твърде оптимистично настроен и поставя по-голям фокус върху благите интерпретации на реалността, отколкото върху приятните факти за нашата действителност. Това означава, че е добре да избягвате циничните изказвания, които разрушават надеждите на хората около вас.
Има по-добри начини за водене на разговори с хора, които виждат света по различен начин, като може би най-ефективния подход е този, при който фокусът е върху данните и доказателствата. Дайте на другите възможност да представят собствените си гледни точки, ако искате те да опитат да разберат вашата. Трудно е да промените мнението на някой друг, а напълно невъзможно е да промените неговата идентичност. В крайна сметка, когато песимист и оптимист работят заедно, те могат да представят едно много по-точно описание на действителността, отколкото ако го правят поотделно.
Научете се да управлявате впечатленията
Фактът, че светът е обсебен от позитивността не означава, че трябва да се чувствате зле заради песимистичната си природа. Всъщност, може да научите как да прикривате негативността си и да печелите симпатиите на другите. Хората ще ви възприемат като по-социални, компетентни и отговорни, ако сте по-позитивни, сговорчиви и безгрижни.
Външната проекция на спокоен и стабилен оптимизъм, съчетана с вътрешно чувство за реализъм и подготвеност за бъдещи заплахи и опасности, не е лош подход за управляване на вашата репутация. Определено е по-добра комбинация от обратната.
................................
Томас Чаморо-Премусик, професор по бизнес психология в Университетския колеж в Лондон, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.