Перфектният служител - креативен, отговорен, мотивиран, интроверт

Перфектният служител - креативен, отговорен, мотивиран, интроверт

Ако помолите 100 директора на компании да опишат своя перфектен служител, най-вероятно ще получите отговор от рода на: „Някой, който е креативен, отговорен и мотивиран. Човек, който се придържа към крайните срокове, приема критики и работи добре с другите. Също така трябва да бъде добър комуникатор, да е честен и етичен“

За изненада на много хора, последните прочувания в сферата показват, че това описание отговаря по-добре на интровертите, отколкото на екстровертите. Ето защо:

1. Интровертите са по-креативни

„Креативността по своята същност представлява реакция към някакъв проблем и неговото разрешаване, като тя се среща по-често сред интелигентните, активните, силно емоционалните и изключително интровертните личности“, се казва в проучване, публикувано в журнала „Сетивни и моторни умения“.

Две изследвания на креативността сред студенти в САЩ от друга страна установяват, че макар екстровертите да са по-креативни, когато са в добро настроение и са мотивирани, интровертите запазват същото ниво на креативност, дори когато не са в оптимална кондиция.

2. Интровертите приемат по-добре критики

Проучване на реакциите на интроверти и екстроверти към положителна, негативна и неутрална обратна връзка разкриват, че „интровертите приемат по-добре критиките и съветите, независимо от тяхната посока“.

3. Интровертите намират мотивация по-лесно

Прочуване, публикувано в „Журнал за образователната психология", установява, че „честата похвала и признание имат значително по-голям ефект върху подобряването на продуктивността на интровертите, отколкото при екстровертите“.4. Интровертите се справят по-добре с крайните срокове

Според изследване на Мерилендския университет в САЩ, когато бъдат изправен пред краен срок за изпълнението на някаква задача, екстровертите са значително по-склонни да се притесняват и дори да блокират на място, докато интровертите са по-склонни да приемат спокойно тази информация и да започнат планира възможно най-отрано изпълнението на задачата.

5. Интровертите работят по-добре в екип

Проучване на групови дискусии между ученици е установило, че екстровертите са по-конфликтни и поставят началото на повече спорове, докато интровертите са се сработвали по-добре помежду си  и са постигали по-креативни решения на проблемите.

6. Интровертите мислят преди да говорят

Екстровертите имат склонността да говорят много бързо - оттук и стереотипа за ненадеждният продавач, който ви засипва с думи, като същевременно с това не казва нищо от съществено значение. Интровертите говорят с по-нормално темпо и по-нисък тон на гласа.

7. Интровертите са по-конкретни

Изследване на Амстердамския университет разкрива, че екстровертите често говорят с неясноти и използват не добре дефинирани абстракции, докато интровертите обикновено дават конкретни примери и разчитат на факти.

8. Интровертите носят по-малък риск за компанията

Според изследване, публикувано в журнала „Приложна психология“, екстровертите са по-склонни от интровертите да се отдават на „желания за нанасяне на вреда върху организацията“

......................................

Джефри Джеймс за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул