Прощавайте първи: 9 убеждения, които ще ви помогнат да живеете пълноценно
С годините, човек открива и приема принципи и убеждения, които постепенно изграждат неговата идентичност и определят принадлежността му към определени групи от хора.
Има убеждения, които споделяме откакто се помним и такива, които сме придобили с житейския си опит. Понякога, дори не може да си спомним точния момент, когато сме възприели даден принцип за такъв, в който наистина вярваме и следваме.
Тези убеждения играят ролята на навигационна система, която ни държи в правилния път, както в добрите, така и в лошите времена.
Това са 9 принципа, които с времето станаха част от моята система.
1. Научете се да цените провалите
Големият успех обикновено идва след серия от малки поражения. Опитът не трябва да се измерва в години, а в брой на експерименти и съответно провали, които сме преживели с течение на времето.
Неуспехът не трябва да бъде използван като показателен фактор за оценка на вашите способности и умения. В интерес на истината, ако искате да успеете, първо трябва да се научите да приемате провалите. Доказано е, че методът „проба-грешка“ е най-добрият начин да постигнете успех в дългосрочен план.
Грешките и гафовете не са нещо негативно по своята същност. Те се превръщат в проблем, само и единствено, когато човек не си взема нужните поуки от своите неуспехи. Ключът е към победата се крие в начина, по който гледате на провала. Приемете го за вашия най-добър приятел и съюзник, които играе ролята на инкубатор за велики постижения. Всяка несполука е жизненоважен експеримент по пътя към победата.
Моят любим въпрос, който задавам на кандидати за работа е: На кой неуспех от вашата кариера държите най-много?
2. Не чакайте извинение, за да простите
Всички вражди, спорове и разногласия, които продължават дълго време, изтощават вашата творческа енергия, която може да бъде използвана за създаване на нещо ново и значимо. Отказът да простите и да оставите тези конфликти в миналото задържа вашето развитие и потенциал. Не чакайте извинение, прощавайте първи.
3. Поемете контрол върху „другия“
Забравете за оправданията и извиненията. Един от най-често срещаните феномени в човешкото съзнание е присъствието на „другия“.
Другият е гласът, който чуваме в главата си, когато изпитваме несигурност и колебание. Той представлява страхът, че не сме достатъчно добри, мисълта, че нашите усилия не се ценят.
Този глас постоянно ни казва, че другите не се интересуват от нас, че не ни слушат и, че не ни харесват. Той достига върховата си точка, когато спрем да вярваме, че можем да даваме най-доброто от себе си всеки ден и всеки час.
„Другият“ е гласът на страха и ограничението, който превръща желанието за напредък и самоусъвършенстване в постоянно недоволство и нещастие. Крайният резултат е приемане на манталитет на жертва, който води до постоянни оправдания и липса на развитие.
4. Повярвайте в положителните намерения
Няма нищо по-коварно и вредно от циничния начин на мислене, при който приемаме, че всеки човек има задни мисли, които крият истинските му цели. Цялото това гадаене и съдене, в опити да разкриете „истинския“ мотив, поражда негативизъм и недоверие.
Конспиративните теории и полуистините допринасят за създаването на обтегнати отношения. Ако погледнете отстрани времето, което губите в търсене на несъществуващи заговори, ще си помислите, че сте полудели. Вместо това, приемете, че по презумпция човек има положително намерение и със сигурност ще се радвате на по-радостен и позитивен живот.
5. Не губете детското в себе си
Достатъчно е да прекарате само 30 минути в компанията на малко дете, за да си припомните интереса и възхищението, с което малчуганите посрещат всеки нов ден. Любопитството и радостта от изучаването на непознатото, изумлението от виждането на нещо за първи път и овладяването на ново умение, след множество опити и провали, могат да бъде изключително завладяващи и вдъхновяващи.
6. Слушайте, така че да може да разберете, а не да може да отговорите.
Една от най-впечатляващите и най-силните човешки способности е възможността да мислим заедно, или с други думи да достигнем до състояние на „съвместно мислене“ .
Въпреки това, повечето хора влагат своите усилия най-вече в търсене на отговор, а не в опити да разберат ответната позиция. По някаква причина, първата ни реакция е да предложим противоположна гледна точка, „по-добра идея“ или по-различна версия на същия отговор, пречупена през призмата на собствения ни опит. Някои хора дори опитват да променят темата на разговора, ако изпуснат контрола на дискусията.
Истината е, че слушането и разбирането са ключът към доброто сътрудничество и намирането на най-добрите решения на всеки проблем.
7. Не е важно какво правите, а защо го правите
Във все по-голям степен, нашата идентичност се определя не от това, което правим, а от причините да се занимаваме точно с него. Хората не искат да си губят времето с безсмислена работа. Работата може да бъде предизвикателство, да бъде тежка и трудна, работата може дори да бъде изтощителна, но тя не може да бъде незначителна.
Вместо да гледаме на работата като на нещо, което изцежда нашите сили и енергия, все по-често срещано е разбирането, че работата трябва да бъде животворна и стимулираща.
В основата на тази промяна на очакванията е концепцията за хармоничен живот, в който деня на работа има също толкова смисъл и значение, колкото деня, които прекарваме вкъщи с нашето семейство.
8. Един човек може да промени света
Един човек е достатъчен, за да стартира движение, да започне въстание и да вдъхнови промяна в начина ни на мислене. Не си мислете, че от вас не зависи нищо и, че не можете да промеените света. Може би, един ден именно вие ще сте този човек.
9. Тези, които дават най-много от себе си, растат най-бързо
Готовността да давате е тясно свързана с растежа ви като личност. Опитайте да дадете нужното на хората, за които знаете, че няма да могат да ви се отплатят. Давайте анонимно. Давайте, без да очаквате, че ще ви се върне. Бъдете благодарни, че сте в позиция, в която може да си позволите да давате, а не да взимате.
Джим Хоуден, автор на бестселъра „The Art of Engagement“, за inc.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.