Телескопът „Хъбъл“ спря да работи

Телескопът „Хъбъл“ спря да работи

Най-големият орбитален телескоп - „Хъбъл“, който беше изстрелян в орбита през 1990 г., е спрял да функционира поради компютърен проблем.

От НАСА обявиха, че работят максимално бързо, за да го поправят, но телескопът, който би следвало да функционира до 2030-2040 г. дава все повече признаци на остаряване.

[[{"fid":"375660","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Cone Nebula, колона от газ и прах, заснета от Хъбъл през 1995 г.","field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"Cone Nebula, колона от газ и прах, заснета от Хъбъл през 1995 г.","field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"alt":"Cone Nebula, колона от газ и прах, заснета от Хъбъл през 1995 г.","height":1024,"width":1011,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Проблемът се е появил в неделя 13 юни, след като един от компютрите на телескопа, които са от създадени в края на 80-те години на миналия век, е дал грешка. Според НАСА проблемът вероятно е възникнал заради деградирал модул на паметта. Т ой може  да се е увредил от радиацията в космоса. Екипът се опитва да превключи на един от резервните модули, с които телескопът разполага.

„Никой не може да каже колко време може да отнеме подновяването на работата на Хъбъл“, коментират от центъра, цитирани от space.com. Към момента усилията на екипа не дават ефект.

[[{"fid":"375661","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":"Космонавт по време на обслужване на Хъбъл през 2002 г. "},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":"Космонавт по време на обслужване на Хъбъл през 2002 г. "}},"attributes":{"title":"Космонавт по време на обслужване на Хъбъл през 2002 г. ","height":674,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Телескопът редовно през годините е бил посещаван от астронавти, които са подменяли жироскопи, батерии и други. Последната мисия по обслужване на телескопа бе през 2009 г., но в момента няма планирана подобна мисия. Това означава, че ако опитите за поправка на Хъбъл от разстояние не дадат ефект, е много вероятно той да спре да се използва завинаги.

При изстрелването си Хъбъл струваше 4,7 млрд. долара (равностойни на над 9 млрд. долара в момента) и бе най-големият изстрелян в орбита телескоп. Той е изграден от НАСА с помощта на Европейската космическа агенция. Досега е изпратил над 1 млн. снимки с високо качество на обекти, които няма как да бъдат заснети по подобен начин от Земята. 

[[{"fid":"375662","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":" Eagle Nebula, заснета през 2005 г."},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":" Eagle Nebula, заснета през 2005 г."}},"attributes":{"title":" Eagle Nebula, заснета през 2005 г.","height":1024,"width":506,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Очаква се неговата функция да бъде продължена от телескопа James Webb, чието изстрелване е планирано за ноември тази година, ако не бъде отново отложено.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ