Дронове вече са "очите на миньора"

Дронове вече са очите на миньора

Дронове вече са "очите на миньора"

Дигитализацията навлиза дори в минното дело и разбива стереотипа за мъже с каски, които влизат дълбоко под земята, копаят въглища и излизат с почернели от сажди лица. Далеч от този образ и то от години е компанията „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД, в която голяма част от процесите вече са дигитализирани и автоматизирани.

На фокус днес в работата на компанията е дигиталната колаборация, разказа Сергей Михалев, главен маркшайдер в „Дънди Прешъс Металс Челопеч“ ЕАД по време на провеждащия се в столичния хотел Хилтън първи форум на списание „Мениджър“ – „Работното място на бъдещето“. Бъдещето на минните компании до голяма степен ще зависи от правилното обработване и анализиране на данни. Една специфична професия в минния добив – маркшайдер днес е заменена от скенери и дронове. Маркшайдерът е известен още като „Очите на миньора“, който „разузнава“ първи терена за рискове и го картографира. Днес тази мисия е изцяло поета от дронове в обектите на Дънди Прешъс у нас. Едно от големите предизвикателства при внедряването на дигиталните „птици“ в работата на терен бе да научим дрона да мисли като миньор, сподели Михалев. Дроновете ще навлизат все повече в минното дело, като ще се използват от различни специалисти и те по-скоро ще бъдат "геймъри", управляващи технологиите. Минното дело ще се превръща в своеобразна компютърна игра, прогнозира Сергей Михалев.

[[{"fid":"331926","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":728,"width":1092,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ