Китай се готви да върне капсулата с лунни проби на Земята
Орбиталният модул и възвръщаемата капсула на китайската мисия "Чанъе-5" успешно се разкачиха от модула за излитане, с който взетите проби бяха издигнати от Луната, и са готови за връщане на Земята, съобщиха световните информационни агенции.
В четвъртък тази седмица, след като събра проби от реголита, модулът за излитане се издигна от Луната и навлезе в лунната орбита. След това орбиталният модул и капсулата за връщане постепенно се приближиха до него и се скачиха късно снощи - първото скачване на лунна орбита в китайската космическа програма. Малко след полунощ контейнерът с лунни проби беше успешно презареден от модула за излитане към модула за връщане, предава БТА.
След като орбиталният модул достигне околоземна орбита, капсулата за връщане ще се отдели от него и ще се спусне към Земята. Планирано е пробите да бъдат доставени на Земята около 17 декември.
Китайската ракета-носител "Чанжън-5" изведе успешно на орбита мисията мисията "Чанъе-5" на 23 ноември. Мисията се състои от четири модула. Те са предназначени за пребиваването в орбита, за кацане на Луната, за излитане и за връщане на Земята. На 1 декември спускаемият модул кацна на Луната и на следващия ден започна да събира проби. На 3 декември модулът за излитане се издигна от лунната повърхност.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.