Тази нощ е пикът на звездния дъжд Персеиди

Тази нощ е пикът на звездния дъжд Персеиди

От тази вечер до утре сутринта е пикът на августовското небесно зрелище – метеорния поток Персеиди.

Ако времето е ясно, в различните части на света ще могат да се наблюдават до 150 метеора на час. При идеални условия ще можем да видим по 2-3 „падащи звезди“ на минута, смята Международната метеорна организация.

Предсказването на точното количество видими метеори винаги е сложно занимание заради непредсказуемото влияние на планетите върху Персеидите, отбелязва пред РИА Новости астрономът Сергей Ламзин. Според него тази година е еднакво вероятно метеорният дъжд да бъде много ярък или точно обратното.

„Звездопадът“ от съзвездието Персеиди се вижда от Земята от 17 юли до 24 август и постига максимума си между 11 и 13 август.

Активността на Персеидите е непостоянна – отслабва с увеличаването на разстоянието между кометата и Земята.

Обичайно метеорният поток е относително отдалечен от орбитата на Земята. Периодичното приближаване прави зрелището още по-впечатляващо. За последен път това се случи през 2004 и 2009 г. Следващата голяма активност на потока се очаква през 2028 г., разказват астрономите от Московския планетариум.

Персеидите ще се виждат и с просто око по цял свят. За целта е добре наблюдателите да изберат места извън светлините на градовете, които спускат т.нар „паразитни завеси“.  Така ще могат да видят и множество по-слаби метеори, пресичащи небето.

Метеорният поток Персеиди е познат на човечеството от около 2000 години. За пръв път е споменат в китайски анали от 36 г. пр. Хр., когато "над 100 метеора изгоряха преди утрото".

Официално за откривател на метеорния дъжд Персеиди се смята белгийският математик, астроном и метеоролог Адолф  Кетеле, който го описва през август 1835 г. Както всички метеорни потоци, те носят името на съзвездието, в което се намира радиантът им. За пръв път метеорите, преминаващи за 1 час, са преброени 4 години по-късно. Максималното количество тогава е достигнало до 160 на час.

Причината за „звездопада“ е преминаването на Земята през шлейфа на кометата Суифт-Тътъл. Тя се завърта по орбитата си за 13 г. Всеки път, когато се приближи максимално до Слънцето, кометата се топи и за сметка на това се увеличава броят на кометните частици в нейния шлейф за радост на астрономите-любители на Земята.

Точно тази вечер обаче в западна България се очаква заоблачаване и дъжд, което може да ни лиши от спектакъла.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ