Илиана Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ)

Илиана Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ)

Илиана Паунова заема поста изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) от създаването ѝ. Сдружението е учредено през април 2016 г. и успешно въвежда у нас системата за верификация, валидна за всички европейски държави от февруари 2019 г.

БОВЛ е сдружение с нестопанска цел, учредено от петте организации, които представляват всички участници в сферата на лекарствата. Това е най-мащабният публично-частен проект в Европейския съюз и в България, който цели предпазване на пациентите от фалшифицирани лекарства и защита на законната верига на лекарствоснабдяване от злоупотреби. Това е и първата в България електронна система, работеща на национално ниво в здравеопазването.

Българската система за верификация на лекарствата (БСВЛ) е част от интегрирана европейска система. Всяка лекарствена опаковка притежава уникален код, чрез който в аптеките се проверяват автентичността и произходът на лекарството.

Илиана Паунова споделя, че през целия си професионален път се стреми към въвеждане на ясни правила и прозрачност в системата на здравеопазване и в частност по-добър достъп на пациентите до съвременни лекарства и ваксини.

Q&A

Проф. д-р Иво Петров

- Каква е тайната съставка за изграждането и управлението на добре работещ и сплотен екип?

- Добре работещият екип е основна предпоставка за всеки успешен бизнес, а истинското умение на мениджъра е да изгради такъв екип. Изключително важен е подборът на хората – добре е те да се допълват като способности и характери, но да имат и общи ценности. Добрият мениджър успява да развие у всеки това, което Господ е „повил“, да изгради атмосфера на взаимно доверие и желание за постигане на общата цел. Мисията е изключително важна за всяка компания, тъй като поставя бизнеса в обществен контекст, това е каузата, която те мотивира да станеш сутрин и да отидеш на работа, или казано накратко: мисията прави разликата между реденето на камъни и строежа на катедрала. Ако трябва да се използва една ключова съставка за формирането на добър екип, бих казала, че това е доверието.

- Управлението като функция и стил може ли да се характеризира като мъжко или женско?

- Стилът на управление трябва да е гъвкав според обстоятелствата и хората. Понякога е необходимо да има по-демократичен или по-контролиращ подход, но винаги изходната позиция на лидера трябва да е уважение към хората, с които работи. Обикновено за жените лидери е по-лесно да преодолеят собственото си его, което не бих нарекла „женски“ стил, а по-скоро „модерен“ стил на управление.

Стефан Иванов:

- Кои за вас са професиите на бъдещето?

- Този въпрос много ми харесва, тъй като аз самата съм учила информатика през ранните 80 години, когато думата „компютър“ беше непозната за повечето хора и аз трудно можех да обясня какво точно уча. Сега почти всички професии са свързани с използването на компютри, дори и чисто творчески специалности като дизайн или музика например. Трудно е да се прогнозира какви ще бъдат професиите на бъдещето, защото повечето професии ще бъдат интердисциплинарни и може би за много от тях все още няма подходящо определение. Но това, което може да се прогнозира, е, че всеки добър професионалист ще трябва постоянно да се учи да работи с нови технологии и да успява да се ориентира в експоненциално растящия информационен поток, който ни залива.

Ключовите мениджъри

В България Системата за верификация на лекарствата (БСВЛ) се поддържа и развива от малък и много ефективен екип:

Q&A на екипа

Гергана Керемедчиева, мениджър за управление и контрол на качеството, осигурява пълно съответствие на системата за верификация на лекарствата със законовите изисквания. Въвежда и поддържа системата за управление на качеството в БОВЛ според най-високите стандарти за качество на европейско ниво.

[[{"fid":"390742","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":800,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Владимир Ампов – Графа:

- На какво и кого се уповавате в трудни моменти – на вярата, на собствените си сили, на екипа си?

Гергана Керемедчиева: Навярно всеки човек би искал да се справя сам и с лекота в трудни моменти, но действителността показва, че за преодоляването им както в работата, така и в живота силите и знанията на един човек не са достатъчни. В работата човек не може да не разчита на своите колеги, екипността е една от най-важните предпоставки за успехите на всяка организация. Щастлива съм, че в нашия екип има хора с различни знания, качества и умения, които са отговорни и на които може да се разчита. Вярата и положителното мислене също не са за подценяване, защото, когато човек е упорит, полага необходимите усилия за справяне с определена задача и ако вярва, че ще успее, успехът рано или късно идва.

***

Нина Николова, мениджър връзки с потребителите, отговаря за договорите и контактите с производителите на лекарствени продукти и комуникацията с потребителите на системата – аптеки и търговци на едро.

[[{"fid":"390743","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":800,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Проф. д-р Иво Петров

- Доколко е важно една компания да бъде социално ангажирана и да подкрепя проекти за благото на обществото?

Нина Николова: Бизнесът и обществото са взаимосвързани и концепцията, че компаниите съществуват само за да реализират печалба, е остаряла. Истинската социална ангажираност на една компания не се изразява в инцидентни проекти, направени единствено за да бъдат отразени в годишните доклади. Социалната отговорност трябва да е дълбоко внедрена в цялата структура и култура на компанията, а ползите са: ангажирани служители, партньори и клиенти, мотивация за постигане на целите и устойчиво развитие. Справяме се добре, като правим добро.

***

Николай Енчев, мениджър IT операции, осигурява техническото изпълнение на БСВЛ, контролира работата на системата и мониторира техническите активности на доставчиците и потребителите.

[[{"fid":"390744","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":800,"width":1200,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Стефан Иванов:

- Кой е съветът, който най-много обичате да давате?

Николай Енчев: Мой любим съвет е „Внимавай какво си пожелаваш“ и идва от опита и ситуациите, когато силно съм искал нещо и съм го получил. Съдбата често има невероятно чувство за ирония и може да ни „сервира“ това, което желаем, но по начин, който няма да ни хареса и с непредвидими последствия. Смятам, че понякога трябва да пуснем контрола, изразен в искане и желаене, и да се доверим на естествения ход на живота. Бих добавил още, че непоискани съвети не се дават, всеки сам може да си отговори защо – грешни отговори няма.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ