Иван Искров: По-евтино ще е КТБ да фалира

Иван Искров: По-евтино ще е КТБ да фалира

„Предложението, направено от консорциум от Оманския фонд, ЕПИК и Джемкорп, за спасяване на КТБ ще ангажира повече публични средства, отколкото ако се спазва българското законодателство и се премине към обявяване на банката в несъстоятелност”. Това заяви от трибуната на Народното събрание гуверньорът на БНБ Иван Искров, предаде БТА.

Той бе поканен да даде своето мнение за съдбата на банката и информация за полученото от БНБ писмо от инвеститорите.

„На база на оценката на одиторите се очаква капиталът на КТБ не просто да е отрицателен, а да е силно отрицателен и БНБ е длъжна да отнеме лиценза й и да отправи искане до компетентен съд за обявяване на банката в несъстоятелност”, обясни Искров.

„До 20 дни след обявяване на банката в несъстоятелност според Закона за кредитните институции трябва да започне изплащане на гарантираните депозити. Ние очаквахме от вас да чуем дали трябва да се измени законодателството”, обърна се той към депутатите.

Искров каза, че заедно с полученото писмо в БНБ е имало изрично настояване от вносителите му, то да бъде запазено конфиденциално и благодари на председателя на временната бюджетна комисия Менда Стоянова, че е предложила той да запознае парламента с предложенията в него.

„Не поставяме под съмнение Държавния фонд на султаната на Оман, но EPIC и Gemcorp не са проучвани и БНБ не знае кой е крайният собственик на техния капитал”, отбеляза Искров.

На централната банка ще трябва време да провери тези дружества, защото те не могат да се запишат като акционери в КТБ, без да е сигурно, че отговарят на разпоредбите в Закона за кредитните институции.

В писмото от инвеститорите, което те изрично са поискали да остане конфиденциално, се предлага предоставяне на държавна помощ от 2.3 млрд. лв. за увеличаване на капитала на банката и създаване на дружество между консорциума и правителството в съотношение 50 на 50, което да поеме управлението на активите и на капитала на КТБ.

Предложението предвижда инвеститорите да получат активи от "Бромак" и да участват с тях, докато участието на държавата ще е с налични пари. Иска се и ограничаването на получаването на достъп до депозитите, докато не се реализира оздравяването на банката.

По мнение на гуверньора на БНБ всяко по-нататъшно отлагане на решението за КТБ създава възможност за продължаващи цесии и прехващания на вземания, с което ще бъде ощетен Фондът за гарантиране на влоговете като първостепенен кредитор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ