Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Как работи екосистемата „proptechs“ в Испания
От десетилетия секторът на недвижимите имоти в Испания се характеризира с отчетливо традиционно управление на продажбата и отдаването под наем на имоти. През последните седем години обаче технологичните иновации навлязоха в недрата на сектора и го революционизираха отвътре в страна, в която достъпът до жилища се превърна в нарастващо безпокойство, пише cincodias.elpais.com.
През 2017 г. имаше едва 50 proptechs (името, с което се определят стартиращите компании за недвижими имоти). През май 2024 г. са преброени до 548 от тези компании, сочат данни от проучване на консултантската фирма PwC. Повечето, като Qlip или VisualUrb, предлагат решения за професионалисти, работещи в сектора, а други, като Unlatch, идват с услугата си за крайния клиент.
Пабло Серейхо е президент на Испанската асоциация Proptech (ASPE) и основател на компанията VisualUrb, която разполага с най-голямата база данни за градско планиране в Испания. Серейхо създава организацията преди по-малко от година, за да „промени нагласите на сектора на недвижимите имоти“, разказва той. Въпреки естествената съпротива на професионалистите и администрацията да възприемат нови технологии, казва президентът на ASPE, 75% от работниците са увеличили използването им през последната година, показва изследването на PwC. 56% от служителите пък са преминали специално обучение, за да се научат как да използват новите приложения.
„Proptechs не са дошли, за да поемат бизнеса, а за да помогнат на професионалистите“, добавя Пабло Серейхо. След експоненциалния растеж, който секторът имаше до 2022 г. (когато имаше 537 proptech), броят на новите стартиращи фирми се забави през 2023 г. (555 proptech) и има прогнози, че ще намалее до 548 proptech през 2024 г.
Въздействието върху индустрията е очевидно: 100% от професионалистите, консултирани от PwC, смятат, че технологията е повишила ефективността на тяхната работа, а 80% уверяват, че е имала положително въздействие върху техните клиенти, потвърждава проучването, в което участваха Colegio de Agentes de la Propiedad Inmobiliaria и The Fringe/LABS.
Соня Бентуе е директор в Испания на Unlatch, proptech от френски произход, който направи скок в страната. Чрез своето приложение предприемачите на недвижими имоти дигитализират процеса на продажба на имот, от координацията между различните отдели на компанията до връзката с клиента. „Беше много трудно“, признава Бентуе по телефона, когато говори за момента, в който компанията направи скок в Испания.
Отнема им три години, за да намерят своята ниша: вместо да се борят за големи строителни предприемачи обаче, те се фокусират върху малки и средни предприемачи, които са много по-склонни да приемат новите технологии. Сега те работят с повече от 50 различни промоутъри, търговци и мениджъри.
„Екосистемата в Испания се променя, но промяната е бавна и ние все още се страхуваме от неизвестното“, казва Бентуе.
Испания заема най-високите позиции в инвестиционната класация в световен мащаб. От 2012 г. до 2023 г. това е шестата страна в света, в която са направени най-много инвестиции в proptech. Цифрата достига 10,5 млрд. долара (около 9,7 млрд. евро) през това десетилетие.
Само между 2021 г. и 2022 г. страната е привлякла сума от 990 милиона долара (около 912 милиона евро) за този тип стартиращи компании за недвижими имоти, според годишния барометър Proptech Global Trends 2023 на Княжество Монако и ESCP Business School. Първата страна в класацията безспорно е САЩ с 241 млрд. долара (около 222,7 млрд. евро), следвана от Китай, Обединеното кралство, Германия и Швейцария.
За толкова малък пазар като испанския Густаво Лопес, оперативен директор на API Cataluña Group, смята, че „има твърде много“ proptech и на всичкото отгоре те не са европейски, а са само испански. „Да имаш такъв брой стартиращи компании за население от 48 милиона души е лудост“, казва той. „Ние сме страна на малките и средни предприятия, а не на гигантски компании и това е огромен проблем. За нас е много трудно да се слеем, а това е грешка, защото ако тези 500 компании се слеят в 200, ще имаме възможността да отидем в Европа и да започнем да бъдем големи“, смята той. Особено защото, ако две компании се съберат, „те не само удвояват оборота си, но и ще стигнат много по-далеч“.
Това се опитват в Qlip, който наскоро си партнира с Homming, за да повиши ефективността на управлението на наемите в Испания. Qlip е компания, която сключва договори и управлява всички доставки (вода, електричество, газ, аларма) на даден имот. Тя стартира преди почти пет години и вече има 45 служители, управлява 2500 нови наемания на месец и регистрира приходи от 2,4 милиона евро през 2023 г. Марта Паларес, директор продажби на компанията, е ясна: „Ние, proptech, трябва да положим усилия да се интегрираме помежду си“.
Глобалната панорама
Подобно на много други неща, proptech екосистемата е родена в Съединените щати през 90-те години на миналия век, след поредица от иновации, настъпили на пазара на недвижими имоти. По-конкретно, трансформацията започва в Ню Йорк, Вашингтон и Калифорния.
Между 2022 г. и 2023 г. са направени инвестиции от 38,9 млрд. евро в 2177 технологични компании от 80 различни страни, според анализа на Proptech Global Trends 2023. Съединените щати са начело с плащания между 2012 и 2023 г. от 222,7 млрд. В Китай, следващият в списъка, за същия период е регистрирана цифра от 53,9 млрд.
Въпреки значението на Испания в класацията, Англия, Франция и Германия са най-силните екосистеми в Европа и тези, които превръщат своите стартиращи компании в международни компании, способни да прескочат до други страни.
Превод и редакция: Нели Тодорова
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.