Бизнес перспективи: Какво вещае бъдещето за ESG политиките?

Бизнес перспективи: Какво вещае бъдещето за ESG политиките?

ESG. Три букви, които през последните години предизвикват противоречиви емоции – от вдъхновение и мотивация до объркване и гняв.

Те отразяват фокуса, който компаниите се заричат да отдават на околната среда, социалните отношения и управлението и се отнасят до стратегия, при която банките и инвеститорите претеглят фактори като изменението на климата и условията на труд в своите решения за осигуряване на финансиране.

Терминът е измислен преди около две десетилетия от служители на ООН, работещи с финансовата индустрия. Той стана по-популярен, след като движението #MeTo, както и тези за расова справедливост и борба с климатичните се наложиха, когато президентът Доналд Тръмп беше в Белия дом за първи път. Надеждата беше, че стандартите ESG ще помогнат да направим света по-добро място, демонстрирайки, че печалбата не трябва да идва за сметка на чист въздух, човешки права или добро управление.

Етикетът ESG беше поставен върху всичко - от инвестиционни фондове до сложни ценни книжа на Уолстрийт. Но това беше аморфна и зле дефинирана концепция, която бързо се превърна в горещо обсъждана тема, след като несъответствията бяха разкрити, пише Блумбърг.

С нарастването на обвиненията, че компаниите и финансовите мениджъри преувеличават своите ESG ангажименти и успех, европейските и американските регулатори започнаха да ограничават тази дейност, станала известна като „грийнуошинг“ (greenwashing). Някъде по това време инвестициите в ESG се превърнаха и в политически проблем в САЩ, тъй като републиканските политици организираха безпрецедентна, координирана атака, критикувайки ги като заплаха за американския капитализъм – всичко това още преди Тръмп да започне втория си мандат.

Как републиканците атакуваха ESG?

САЩ са епицентърът на негативната реакция към ESG, тъй като инвестиционната стратегия се превърна в гръмоотвод в т. нар. „културни войни“ на страната. Финансирани от интереси в областта на изкопаемите горива, републиканците се прицелиха в Уолстрийт заради фокуса му върху изменението на климата, обвинявайки кредиторите и инвеститорите, че са част от „будния дневен ред“, който се бори срещу американския капитализъм.

Те започнаха разследвания, въведоха законопроекти против ESG в цялата страна и ограничиха способността на някои фирми да правят бизнес в техните щати. Длъжностни лица също предприеха съдебни действия срещу компании, включително BlackRock Inc. - най-големият мениджър на активи в света, чийто главен изпълнителен директор Лари Финк беше ранен защитник на ESG. Той дори твърдеше, че дават приоритет на ESG съображенията пред възвръщаемостта на инвестициите.

Републиканските законодатели в Ню Хемпшир дори се опитаха, макар и неуспешно, да криминализират използването на ESG фактори при инвестиране.

Как завръщането на Тръмп ще повлияе на ESG пейзажа?

Консерваторите засилиха усилията си срещу ESG в навечерието на встъпването в длъжност на Тръмп. През декември съдебният комитет на Камарата на представителите, ръководен от републиканците, призова инвестиционните посредници да опишат подробно ролята си в групи като Climate Action 100+, които обвини, че работят като „климатичен картел“.

Атаките срещу ESG ще се засилят, тъй като новата администрация на Тръмп вече предприе действия срещу други трибуквени етикети, които играят роля в „културните войни“. Малко след като положи клетва за втория си мандат, Тръмп атакува както ESG и електрическите превозни средства, така и DEI – програмите за  разнообразие, справедливост и приобщаване.

Борбата се води и на държавно ниво. Главният прокурор на Тексас Кен Пакстън ръководи усилията Уолстрийт да  бъде накаран да отговори на въпроси относно своите ангажименти за DEI и климата, като той заплашва със съдебни действия, ако фирмите не се съобразят с тези искания.

Какво казват привържениците на ESG?

Защитниците на ESG описаха атаките на републиканците като такива против свободния пазар. Те казват, че вземането под внимание на рисковете от глобалното затопляне и други ESG теми може да защити възвръщаемостта на инвестициите и е в съответствие с действията в най-добрия интерес на клиентите.

Горските пожари в Калифорния демонстрират финансовите рискове от природните бедствия, които стават все по-чести и тежки. Те са причинили милиарди долари загуби, увеличавайки задълженията на застрахователните компании.

Стачките през 2023 г. струваха на автомобилната индустрия милиарди долари и доведоха до спад в цените на акциите на Ford Motor Co., General Motors Co. и Stellantis NV – трите големи производителя в Детройт. Членовете на синдиката на обединените автомобилни работници успешно протестираха за по-високи заплати и други подобрения в трудовите си договори.

Оказала ли е истинско влияние негативната реакция срещу ESG?

Войната срещу ESG предизвика охлаждане във финансовата индустрия на САЩ. Махалото се завъртя от Уолстрийт, който беше преекспониране на ангажираността си към ESG, за да „озелени“ имиджа си.

Финк от BlackRock каза, че ще спре да споменава изцяло ESG, след като терминът започне да бъде използван като политическо оръжие. Фирмата му загуби бизнес от някои държавни субекти на фона на вълната от негативни реакции срещу ESG.

Паричните мениджъри и банкерите сега избягват да говорят публично за целите за нулеви нетни емисии и са изтрили етикета ESG от уебсайтове и много фондове. Банките масово напуснаха климатичните съюзи на фона на заплахата от съдебни спорове с републиканските политици.

Междувременно инвеститорите са изтеглили около 20 милиарда долара от ESG фондовете в САЩ през 2024 г., според Morningstar Inc., в сравнение с изходящи потоци от малко над 13 милиарда долара година по-рано. За разлика от това, традиционните фондове са привлекли 740 милиарда долара нови пари.

Това движение на капитали не беше свързано само с политическата реакция – инвеститорите бяха обезсърчени от слабата възвръщаемост, тъй като ESG стратегията беше поставена под натиск от високата инфлация, завишените лихвени проценти и прекъсванията по веригата за доставки. iShares Global Clean Energy ETF, например, се срина с около 27% през 2024 г., докато S&P 500 се покачи с 23%.

Глобалният пазар на устойчив дълг се оказа по-устойчив. Годишното емитиране на облигации надхвърли 1 трилион долара през 2024 г. - втората най-висока сума от създаването на пазара през 2007 г., според данни, събрани от Блумбърг.

Негативната реакция достига ли вече Европа?

Има насрещни ветрове за ESG и в Европа, въпреки че те се дължат повече на умората от регулаторите, отколкото на идеологическия дебат, който бушува в САЩ. Компаниите се противопоставят на огромното количество данни, които се изискват от тях, за всичко - от полово разнообразие в техните бордове до рисковете за биоразнообразието, породени от техните операции.

Европейският съюз е в челните редици на създаването на правила за ESG, подкрепян от ангажимента си да постигне нулеви нетни емисии до средата на века – цел, която е залегнала в закона. Блокът въведе своята зелена таксономия през 2020 г. Това е система за класификация, която определя какви икономически дейности се считат за екологично устойчиви.

Но оттогава бяха приети още две знакови правила за отчитане на ESG и нарастват опасенията, че регулаторната тежест може да постави европейските компании в неизгодно положение, особено след като САЩ изглеждат готови да навлязат във фаза на дерегулация. Двете най-големи икономики в ЕС – Франция и Германия, призоваха за забавяне на темпото в тази сфера.

Франция призова миналия месец за „мащабна“ регулаторна пауза и поиска служителите на ЕС да гарантират, че малките и средните компании не са прекомерно обременени от правилата. Германия иска ЕС да отложи с две години изискванията, известни Директива за отчитане на корпоративната устойчивост, и да смекчи някои правила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ