Бизнес перспективи: Изоставят ли американските банки ангажимента си за климата?

Бизнес перспективи: Изоставят ли американските банки ангажимента си за климата?

Американските кредитори бързаха през последните седмици да напуснат една от най-големите коалиции за борба с изменението на климата в банковия сектор, предизвиквайки гневни реакции от активисти, които се притесняват, че индустрията губи решимост за предприемане на действия по отношение на изкопаемите горива.

Goldman Sachs поведе редиците като на 6 декември заяви, че напуска Net-Zero Banking Alliance (NZBA) и скоро беше последван от Wells Fargo, Citi, Bank of America и Morgan Stanley. Излизането на някои от най-големите кредитори в света от коалицията означава, че NZBA, чиито членове имат за цел да приведат финансирането си в съответствие с глобалната борба с климата, сега включва само JPMorgan от големите шест банки в САЩ.

Напускането сложи край на нещастните бракове за повечето, след като републиканските политици предупредиха, че членството в групата, особено ако доведе до намалено финансиране за компаниите за изкопаеми горива, може да наруши антитръстовите правила.

Банките, които са се оттеглили, сега може да намалят ангажиментите си към благоприятни за климата политики, каза Патрик Маккъли, старши анализатор за енергийния преход в Reclaim Finance.

„Основното нещо, което трябва да наблюдавате, ще бъде отслабването на техните съществуващи цели и политики“, каза Маккъли, отбелязвайки, че някои банки имат амбициозни цели за намаляване на емисиите. Все пак той не очаква банките да обявяват публично подобни промени.

Въпреки че NZBA в различни моменти се е опитвала да приспособи правилата си, за да задържи големите и системно важни банки в редиците си (последно миналата година), усилията в крайна сметка не бяха достатъчни, пише Ройтерс

Жана Мартин, ръководител на банковата програма в застъпническата група ShareAction, каза, че напускащите изпращат сигнал на пазара, че изменението на климата е станало дори по-малко приоритет за тях.

„Това е тревожно, когато те са сред най-големите доставчици на финансиране за изкопаеми горива в света“, каза тя.

Говорител на JPMorgan, последната останала голяма американска банка в алианса, каза, че тя редовно оценява членството си в такива групи, без да коментира дали планира да се присъедини към напусналите. Другите членове на алианса от САЩ са по-малки: Amalgamated Bank, Areti Bank и Climate First Bank.

Въпреки че никой не ги цитира като фактор, няма как напусналите банки да не са били повлияни от двугодишна реакция на САЩ срещу екологичните, социалните и управленските (ESG) инвестиции. Група републикански политици, много от които прокурори, обвиниха членове в потенциални нарушения на антитръстовите правила.

Такъв натиск се засили, след като републиканците спечелиха изборите в САЩ през ноември, като редица инвеститор, включително BlackRock, са изправени пред правни предизвикателства заради усилията си в сферата на климата.

От своя страна, банките до голяма степен избягват да посочват пряка причина за необходимостта да напуснат NZBA, като вместо това казват, че остават ангажирани да помогнат на клиентите да преминат към нисковъглеродна икономика.

Анализ на финансовия мозъчен тръст Anthropocene Fixed Income Institute от декември показа, че всяка от напусналите коалицията банки е спечелила повече от изкопаеми горива, отколкото от зелена енергия.

„Някои от тези банки... могат доста лесно да кажат „нищо не се е променило“, тъй като те все още са в режим на правене на повече пари от изкопаеми горива“, коментира главният изпълнителен директор на AFII Улф Ерландсон.

Проучване, озаглавено „Banking on Climate Chaos“ от 2024 г. предполага, че шестте най-големи банки в САЩ са сред 20-те най-големи глобални кредитори на компании за изкопаеми горива.

Въпреки напускане, всички най-големи банки в САЩ са поели „строги ангажименти за климата“ чрез NZBA и инвеститорите ще продължат да настояват за повече информация за техните усилия, каза Минди Лубър, главен изпълнителен директор на нестопанската организация Ceres.

„Ceres ще продължи да подкрепя банките, докато поставят и постигат цели и изпълняват планове за преход. Банките са от ключово значение за подкрепата на глобалната цел за нетни нулеви емисии и за икономическите възможности, произтичащи от прехода“, добави Лубър.

След масовото напускане на американските кредитори, NZBA все още има 142 членове от 44 държави с активи от $64 трилиона, като 80 европейски банки представляват най-големия дял от сумата в долари. Банките, които остават в коалицията, включват HSBC, Barclays и BNP Paribas.

Предвид предишни спорове за това къде да се постави летвата за членство в NZBA, излизането на американските банки предложи възможност за тези, които искат да бъдат по-амбициозни, каза Маккъли.

„Европейските банки се оплакаха, че биха искали насоките на NZBA да бъдат по-строги, но членовете от САЩ просто няма да позволят това да се случи – така че, сега е време европейците да се активизират и да покажат, че не просто използват обструкционизмът на САЩ като извинение за протакане“, написа той в LinkedIn.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ