Бизнес перспективи: Островът, който печели милиони от интернет домейна си

Бизнес перспективи: Островът, който печели милиони от интернет домейна си

В Испания използват „.es“ в края на много уеб адреси. По същия начин в Обединеното кралство имат „.uk“. В Германия използват „.de“. Това са ​​домейни от най-високо ниво (ccTLD) и са издадени и разпространени в страните през 1985 г. Целта тогава беше да се даде на нациите отличително присъствие в Интернет, особено за уебсайтове, които се фокусират върху жителите на тези страни.

Сред нациите, получили домейни от този тип, беше и остров Ангуила, който получи „.ai“. Тогава неговите лидери не му придадоха голямо значение, но години по-късно нещата коренно се промениха. През 80-те години на миналия век никой в ​​Ангуила не би си представил, че технология, наречена „изкуствен интелект“, ще революционизира живота на обществото по неудържим начин 40 години по-късно. Нито че инициалите на „изкуствения интелект“ ще бъдат същите като тези на неговия географски домейн и че следователно всеки, който иска да има URL адрес на страницата си, който завършва на „.ai“, трябва да плати на правителството на Ангуила съответната такса за използване на тези акроними. Днес Ангуила прави състояние по този начин, благодарение на изкуствения интелект и без да си мръдне пръста.

Според официални данни тази британска отвъдморска територия и членка на Източнокарибския паричен съюз регистрира 21 000 нови домейна ".ai" на месец. Миналата година по този начин генерира 32 милиона долара, което е повече от 20% от БВП на страната.

Бумът в продажбите на домейни „.ai“ беше отприщен с пристигането на ChatGPT през ноември 2022 г. Оттогава те скочиха от 144 000 регистрации до 412 000 през 2024 г.

„През петте месеца след появата на услугата OpenAI, нашите продажби се умножиха. Лудост е, това вече представлява една трета от бюджета на нашето правителство“, каза Винс Кейт, разработчик на софтуер, който управлява домейна от името на територията от 1990 г. насам.

Кристално чистите плажове, белият пясък и кораловите рифове са основните атракции на този остров с около 16 000 жители, разположен на 240 километра от Пуерто Рико. Досега Ангуила разчиташе много на туризма. Той обаче беше силно засегнат от пандемичните ограничения и урагана през 2017 г. Любопитно е, че когато им беше присъден домейнът, страната смяташе, че „ai“ ще работи добре, защото означава и „любов“ на китайски. Те вярваха, че това съвпадение може да им даде известно предимство. Това, което постигнаха, беше много повече. В отговор властите се ангажираха да управляват разходите си, за да изплатят дълга, който дължат, и да инвестират част от тези пари в ключова инфраструктура, като например развитието на летище или системи за възобновяема енергия. 

Пазар, който движи цяло състояние

Цената на домейн ".ai" може да варира, точно като ".com" или всеки друг тип. Например, You.ai се продава за не по-малко от $700 000. Но основните компании, посветени на регистрацията на интернет домейни, като GoDaddy или NameCheap, след това плащат на страни като Ангуила фиксирана такса, вид комисионна, която е около 140 долара на всеки две години, цени, които се увеличават поради търсенето. Този модел не само стимулира нови регистрации, но осигурява постоянен поток от приходи от подновявания. В Испания цената на всеки ".es" варира от приблизително едно до 10 евро и се подновява всяка година.

Много технологични гиганти също бързо излязоха със собствени уеб адреси, завършващи на „.ai“. Например ai.google и meta.ai насочват потребителите към уебсайтовете на своите компании, фокусирани върху AI.

Stability.ai, X.ai на Илон Мъск и Character.ai са други нови компании за изкуствен интелект, които бързо се наложиха. Съоснователят на третия, Даниел Де Фрейтас, каза, че изборът на домейна .ai "е бил естественият избор" за компанията, тъй като това е нейното име.

Феноменът ни напомня за първите дни на бума на dotcom през 90-те години на миналия век, когато някои големи компании трябваше да преговарят или дори да съдят, за да получат контрол върху имената си в интернет. Въпреки че броят на съществуващите „.com“ домейни (близо до 160 милиона) все още е значително по-висок от „.ai“

Не е нито първият, нито последният случай

Ангуила не е първата островна нация, която се възползва от акронима си. Други развиващи се острови като Тувалу са се възползвали от домейни, предоставени им преди десетилетия от Международния съюз по телекомуникации. Във техния случай това е домейна „.tv“. Тази страна, разположена в Тихия океан между Австралия и Хавай, има едва 11 000 жители и само 49,32% от тях имат достъп до интернет. Въпреки това, 1 на всеки 12 долара, които тяхната публична хазна печели, идва директно от интернет, по-точно от трансфери на домейни.

Нека си припомним, че популярни платформи като Twitch го използват. И вече е вторият източник на доходи за страната след продажбата на правата й за риболов. Севе Паениу, министър на финансите на страната, обобщи това в интервю за Washington Post: „Те ни осигуриха стабилен и сигурен доход. Това позволява на правителството да предоставя основни услуги на нашите хора, като училищни и медицински услуги, както и подобряване на основната икономическа инфраструктура."

Други случаи обаче са довели до политически спорове и дори са стигнали до съд. Южният тихоокеански остров Ниуе даде на американски бизнесмен правата върху своя домейн „.nu“ през 90-те години в замяна на достъп до интернет. Неговите служители по-късно твърдят, че са били измамени.

През 1994 г. нюйоркският предприемач Крис Кларк купува домейна pizza.com за 20 долара, а през 2008 г. го продава за 2,6 милиона долара.

Друга странна история е тази с домейна ".amazon", тъй като осемте държави от басейна на Амазонка поискаха да имат контрол над него. Мултинационалната компания на Джеф Безос заяви, че се използва за нейния бизнес, но държавите успяха да парализират искането им, като заявиха, че трябва да споделят управлението с Организацията на Договора за сътрудничество на Amazon. Накрая ICANN предостави желания домейн на компанията за електронна търговия. Amazon обеща серия от подаръци на страните от Амазонка, включително няколко милиона електронни книги. 

Източник: El Confidencial

Превод и редакция: Нели Тодорова                                        

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ