Ebay отделя PayPal

Ebay отделя PayPal

Сайтът за електронна търговия eBay планира да раздели бизнеса си от популярната разплащателна система PayPal, която ще стане отделна компания. Това предаде Би Би Си.

Промяната ще бъде завършена във втората полугодие на 2015 г. Новината покачи цената на акциите на eBay със 7,5%.

Страгията е обратна на предишните бизнес стъпки на eBay, която досега се съпротивляваше срещу призивите да се раздели от PayPal. Изпълнителният директор Джон Донахю коментира, че „логиката да се управляват компаниите съвместно се е променила“. По-рано активистът инвеститор Карл Айкън настояваше раздялата да се случи, но бордът на eBay отказваше. Той прекрати усилията си след като не успя да се сдобие с достатъчно покрепа в борда.

Приходите на PayPal нарастват с 19% годишно, двойно по-бързо отколкото тези на eBay. Системата за разплащане при телефонно пазаруване е налична в 203 страни по света и се очаква тази година да обработи над 1 милиард мобилни транзакции. Годишните приходи на PayPal са от 7,2 млрд. долара, докато тези на eBay са 9,9 млрд. и нарастват с 10% годишно.

Ebay купи PayPal през 2002 г. за 1,5 млрд. долара. PayPal в края на 2013 г. имаше 143 млн. активни потребители, 16% повече от година по-рано.

Новият президент и изпълнителен директор на PayPal ще бъде настоящият шеф в American Express Дан Шулман. Междувременно Девин Уениг, който е настоящият президент пазари на eBay ще се издигне до изпълнителен директор в еBay.  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Проф. Ива Христова: Супергрипът вече е в България
Един век преди AI: Борсовият електрически балон, светлото бъдеще и Голямата депресия
Холивудската звезда Джордж Клуни и семейството му получиха френско гражданство
Как лидерите могат да намалят прегарянето на служителите през следващата година
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
На днешната дата, 31 декември. Посрещаме Нова година
Американската певица Бионсе се нареди сред петимата музиканти милиардери
Financial Times за 2025 г.: Скандалът Тръмп – Зеленски е сред събитията, които оформиха световната политика