Една крачка пред регулациите

Една крачка пред регулациите

Една крачка пред регулациите

Създаване на устойчиво бъдеще - мисия възможна

Ако преди години темата „устойчивост“ не намираше място сред основните приоритети на бизнес лидерите, то днес тя е пряко свързана с ефективността на бизнеса. В резултат от екологичния и геополитическия натиск, както и от нарастващия интерес към темата от страна на обществото, компаниите започнаха проактивно да си поставят цели и да прилагат устойчиви практики за тяхното постигане. Въпреки че до голяма степен компаниите са си отговорили на въпроса „Защо устойчивостта е важна?“, много от тях все още не са наясно какви са ефективните действия, които трябва да предприемат. 

Според Accenture – UNGC Sustainability Survey, 98% от изпълнителните директори, участвали в него, смятат, че тяхната роля е да направят бизнеса си по-устойчив. Превръщането на добрите намерения в смислени действия обаче е трудно. Според същия доклад само 34% от най-големите компании в света са си поставили цели за нулеви емисии и климатична неутралност до 2050 г. и едва 7% от тях са на път да ги постигнат.* 

Внедряване на устойчиви решения

Според Accenture устойчивостта трябва да бъде на фокус винаги когато компаниите преминават през критични промени, особено когато лидерите им се стремят към т.нар. Цялостна трансформация на организацията (Total Enterprise Reinvention или TER). Основна цел на Accenture е да стимулира този процес, който поставя нови хоризонти за ефективността на компаниите. Съчетано с адекватна и иновативна дигитална трансформация, TER спомага за стимулиране на иновациите, оптимизиране на растежа, приходите и операциите на организациите. Този процес трябва „да бъде“ неизменна част от бизнеса, а не нещо, което „да се направи“ еднократно. Изисква се постоянна работа в тази посока и поглед отвън, който да свърже случващото се в компанията с външните промени. Нужни са нови умения и по-задълбочено разбиране на технологиите, управление на промените, комуникациите и стимулиране на партньорите за по-бързо постигане на резултати.

Как компаниите могат да използват устойчивостта и да започнат да постигат реален и траен напредък?

Accenture дефинира пет ключови цели, които да си поставят:

1. Да разработят и интегрират модели, процеси, дейности и показатели за устойчивост в своята бизнес стратегия. Пример за първи стъпки в тази посока е проучването и прилагането на най-добрите практики за „зелен софтуер“. През май 2021 г. Accenture участва в създаването на Green Software Foundation – неправителствена организация, която цели да изгради стандарти, инструменти и добри практики за създаването на т.нар. „зелен софтуер“.

2. Изпреварване на предстоящата вълна от регулации. Някои компании не чакат въвеждането на регулации, а действат проактивно и предприемат сами първи стъпки чрез различни сертификации за устойчивост. В резултат на това те са подготвени, когато регулациите влязат в сила, и много често се оказва, че вече са изпълнили повечето от регулаторните изисквания.

3. Включване на всички участници по веригата в прилагането на устойчиви решения – от дизайн на продуктите през веригата на доставките и операциите до клиентското преживяване. Accenture от няколко години е част от такава co-development инициатива, която вече има разработен и реализиран продукт, подпомагащ развитието на кръговата икономика. Той цели да ускори прехода към кръгов модел в процесите по производство и пакетиране на стоки от големите производители. 

4. Използване на технологиите за постигане на устойчивост на решения като преобразуване – от инженерни на въглеродни емисии през мониторинг и анализ на ESG данни до ускоряване на иновациите постигането на устойчивост зависи от внедряването на технологиите на всички нива в организацията. Accenture разглежда взаимодействието между технологиите и устойчивостта в три основни аспекта:

  • Устойчивост в технологиите – от инфраструктурата и оборудването до операциите и софтуера създаването и използванeто на т.нар. „зелен софтуер“ е голямо предизвикателство. То е свързано с измерване и проследяване на неговото въздействие върху ESG и гарантиране, че технологиите са проектирани, разработени и внедрени по устойчив начин.
  • Устойчивост чрез технологиите – създаване на технологични решения, които да стимулират различни инициативи за устойчивост и трансформиране на бизнес модели.
  • Постигане на цялостна устойчивост – създаване на екосистема от партньори – технологични компании, стартъпи, организации с нестопанска цел и правителствени такива, която да използва технологиите по нов начин за решаването на сложни проблеми за обществото и постигане на устойчиви резултати. 

5. Създаване на разнообразна и приобщаваща култура, в която хората се чувстват ангажирани с темата устойчивост – това включва внедряване на нови процеси, технологии и начини на работа. 

Освен че разработват устойчиви технологични решения за своите клиенти, служителите на Accenture биват насърчавани самите те да бъдат по-устойчиви в ежедневието си. Чрез специална платформа – GikiZero, те могат да намалят личния си въглероден отпечатък в различни посоки: дом, храна, транспорт, покупки, услуги. Инициативите на GikiZero се ръководят от т.нар. „еко шампиони“, чиято роля е да насърчават и ангажират своите колеги чрез различни активности и предизвикателства. 

Постигането на устойчивост води едновременно до материални и нематериални ползи – придава повече стойност на това, което правим, помага да разширим пазарите, да подобрим резултатите, но и да оставим по-добро наследство за следващите поколения. Когато създаването и планирането на модели, процеси и дейности е съобразено с устойчивостта от самото им начало, компаниите лесно могат да намалят своите разходи, да управляват по-добре рисковете и да създават конкурентно предимство. За да се случи това, устойчивостта трябва да бъде застъпена на всички нива в бизнеса и да се гледа на нея не като на нещо допълнително, което бизнесът може да прави, а като на неразделна част от неговото развитие.

Борис Вълчинов. Материалът е публикуван в бр.9/23 на сп. "Мениджър", който ще откриете в дистрибуторската мрежа, както и в дигиталното приложение ZinZin

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ