Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Eurobank даде положителна прогноза за икономиката ни през 2011 г.
Положителна прогноза даде Eurobank EFG за икономиката на България през 2011 г. Според анализите на банката икономическата обстановка в страната ни през настоящата година постепенно ще се подобри, вследствие на възстановяване на вътрешното търсене.
Очакванията на банката са за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) до 2,5% в края на 2011 г. По-сериозни признаци за съживяването на икономиката ще се видят през втората половина на годината, прогнозират експертите на банката.
Подемът в българската икономика ще дойде най-вече от силния износ, което ще се отрази и на другите сектори. Според експертите на Eurobank това ще доведе до балансиран модел на растеж.
Другият основен фактор, който ще влияе положително на икономиката през настоящата година е усвояването на средства от европейските фондове, което ще подпомогне възстановяването на инвестиционния поток в страната.
„Българската икономика бавно се възстановява, след като преодоля най-тежкия си период в края на 2009 година. Макар да се наблюдава слабо изоставане във вътрешното търсенео, България, изглежда, успешно отговаря на ключовото предизвикателство пред себе си, а именно да намери нов баланс за своята икономика", коментира Гикас Хардувелис, главен финансист на Eurobank EFG.
По думите му, страната ни, макар и болезнено, постепенно се е справила с изграждането на нов модел за икономически растеж, който вече не разчита единствено на кредитиране и потребление, а набляга на конкурентоспособност и износ.
Този модел е особено важен предвид валутния борд в страната, който не позволява прилагането на валутни механизми за подобряване на конкурентноспособността, а изисква тази корекция да се осъществи от производствената страна с цел повишаване на производителността, обясни Хардувелис.
В същото време, генералният мениджър на Eurobank EFG Джорджо Прадели определи като ключов фактор за икономическото възстановяване на региона на Централна и Източна Европа засилването на реалната икономика.
„Начинът за набиране на ресурси на банките е променен, като основен източник за това са местните пазари. Банките вече не могат да поддържат високия кредитен растеж от преди кризата и променят своя модел, като фокусът е изместен към кръстосани продажби, транзакционно банкиране и клиентска ориентация," заяви Прадели.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.