Европейските стартъпи за възобновяема енергия се борят с основната си пречка: финансирането

Европейските стартъпи за възобновяема енергия се борят с основната си пречка: финансирането

Все още има надежда, но предизвикателството пред сектора на възобновяемата енергия в Европа е огромно. Авангардните слънчеви панели и вятърни турбини, които идват от Китай, имат най-ниските цени на пазара, а в Съединените щати достъпът до финансиране е много по-прост и изобилен. Европа е малкият брат в тази битка, но се бори да излезе напред с компании като шведската CorPower, каталонската X1 Wind или баската Basquevolt, които са избрали развитието на иновациите в производството и съхранението на енергия. За да постигнат целите си и да станат лидери на бъдещето, тези стартиращи компании изискват повече финансиране и решителен ангажимент от страна на Европейския съюз, пише cincodias.elpais.com

CorPower току-що приключи кръг на финансиране от 32 милиона евро. Участва чуждестранният фонд NordicNinja VC, един от най-големите фондове за рисков капитал, специализиран в климатичните технологии, и други европейски фондове като Santander Alternative Investment от Banco Santander. CorPower е фирма, която е създадена през 2012 г. и в която вече работят 85 души от 22 държави. Тяхната цел е да станат еталон в използването на движението на вълните за генериране на енергия и да превърнат този сектор в алтернатива на вятъра и фотоволтаиците. Патрик Мьолер, съосновател на проекта, твърди, че неговите иновации са пионерски.

„Разчитахме на добра финансова подкрепа от ЕС и няколко европейски държави и мисля, че затова сме начело. Ние сме световните лидери“, казва Мьолер пред вестник El Pais в The Business Booster (TBB), среща за устойчиви технологии, организирана ежегодно от EIT InnoEnergy в различни европейски градове и която тази година се проведе в Барселона на 16 и 17 октомври.

„Имаме технология на бреговете на Португалия, която е оцеляла при големи зимни бури, с 80-метрови вълни, и сме произвели голямо количество енергия в сравнение с размера и цената на оборудването. Това е голям напредък по отношение на продукти и технологии. Постигнахме тази вълнова енергия, която е поне пет пъти по-ефективна“, казва той. Това ги превърна в стартъп с голям потенциал, който предизвика голям интерес в Европа.

Бариери

Въпреки това са решили да отворят офис в САЩ, защото там достъпът до финансиране е по-лесен. „Проблемът в Европа е, че разпределяме малки суми пари за много неща и не ги концентрираме там, където наистина бихме могли да бъдем световни лидери“, оплаква се Мьолер. Неговият сектор е изчислил, че се нуждае от 1 милиард евро за мащабиране на тази технология, но отговорът на Европейския съюз на твърдението му е кратък. „Предоставиха на сектора два фонда от 90 милиона и това е страхотно. Но това не е достатъчно“, оплаква се Мьолер.

InnoEnergy е стартъп ускорител, съфинансиран от Европейския съюз, който е инвестирал в много от тези иновативни компании. Той организира събитието, което събра тези стартиращи компании в Барселона. Генералният директор за Иберийския полуостров Микел Ласа смята, че регионът е изоставен. Години наред се даваше помощ за стимулиране на търсенето, а не на предлагането, тоест индустрия, която беше изоставена. Сега секторът на възобновяемата енергия преминава през трудно време, с криза на конкурентоспособността, която Марио Драги, бивш президент на Европейската централна банка, вече отбеляза в доклада си и която е много трудна за преодоляване. „Няма да е лесно да се възстанови“, оплаква се Ласа.

Една от компаниите, в които InnoEnergy инвестира, е каталонската X1 Wind, специализирана в производството на морски вятърни турбини с ниско въздействие върху околната среда. Тя е създадена през 2017 г. от Карлос Казановас и Алекс Равентос и вече има 50 души, които работят по проекта. „Завършихме три кръга инвестиции“, казва Лукас Фрайха, отговарящ за бизнес развитието във фирмата.

Друг от фаворитите на Микел Ласа е Basquevolt, баска стартираща компания, която произвежда първите си твърдотелни батерии, технология с потенциал да революционизира пазара за съхранение на енергия. Франциско Каранца, главен изпълнителен директор, уверява, че потенциалното въздействие на тази иновация е огромно. Солидната батерия, която са разработили, може да акумулира същото количество енергия в две трети от пространството. Цената и теглото също са намалени с една трета. Те вече имат минимален жизнеспособен продукт, който са започнали да доставят на първите клиенти, „за да демонстрират, че технологията наистина е пробив по отношение на предишната“, казва Каранца.

Европа е на опашката

През 2023 г. Европа е внесла слънчеви панели от Китай на стойност 19,3 милиарда евро, което е с 214% повече от 2021 г., според Евростат. Това е с 12% по-малко спрямо 2022 г., когато се случи експлозията на покупките на китайски панели и деинвестирането в сектора.

Необходими са 800 милиарда годишно, за да не изостане Европа, според доклада на Драги. Индустриалният модел на ЕС „не отразява сегашното темпо на технологичните промени“ и този обем публични разходи ще са необходими, за да се навакса изоставането от други страни като Съединените щати и Китай, които водят в тази надпревара, добавя той.

Това изглежда е пътят на Европа след доминацията на Китай във фотоволтаичната енергия. Само в Испания 231 от 780 нововъзникващи чисти технологии са посветени на търсенето на алтернативни източници, според ICEX. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ