Светът на парите: В какво инвестират семейните компании

Светът на парите: В какво инвестират семейните компании

Семейните инвестиционни фондове са най-оптимистично настроени от години насам, като влагат паричните си средства в акции и алтернативи, докато Фед започва да намалява лихвените проценти, сочи ново проучване.

Почти всички - 97% - очакват положителна възвръщаемост през тази година, а почти половината от тях очакват двуцифрени печалби, според проучването на Citi Private Bank „2024 Global Family Office Survey“, цитирано от CNBC.

„Това е най-оптимистичната прогноза, която сме виждали“, каза Ханес Хофман, ръководител на групата за семейни компании в Citi Private Bank, която провежда проучването от пет години. „Това, което ясно виждаме, е повишаване на апетита за риск.“

Проучването е най-новият знак, че семейните фондове - частните инвестиционни звена на богатите семейства - излизат от двугодишното трупане на парични средства и подготовка за рецесия, за да започнат да правят по-агресивни залози за ръст на пазара и оценката.

Те предпочитат най-вече частния капитал. Почти половината от анкетираните семейни инвестиционни офиси (47 %) заявяват, че планират да увеличат средствата си за директен частен капитал през следващите 12 месеца, което е най-големият дял за всяка инвестиционна категория. Само 11% планират да намалят дяловете си в частни капитали. Фондовете за дялово участие се нареждат на второ място с 41%, които планират да увеличат средствата си.

С намаляването на лихвените проценти семейните инвестиционни офиси също възвръщат апетита си към акциите. Повече от една трета (39%) от тях планират да увеличат разпределението на средствата си в акции на развитите пазари, главно в САЩ, докато само 9% планират да намалят експозицията си в акции. Това се случва, след като миналата година 43% от семейните компании увеличиха експозицията си към публични акции.

Публичните акции остават най-големият им дял от основните класове активи, като акциите съставляват 28% от типичния им портфейл - в сравнение с 22% миналата година, според проучването.

„Семейните офиси изтеглят парите си от паричните средства и ги влагат в публични акции, частни акции, директни инвестиции, а също и във фиксирана доходност“, казва Хофман. „Но основно те се насочват към рискови инвестиции. Това е много важно развитие.“

Фиксираният доход се превърна в друг фаворит на семейните офиси, тъй като лихвите започват да намаляват. Половината от анкетираните семейни инвестиционни офиси са увеличили експозицията си в ценни книжа с фиксирана доходност през миналата година - най-много от всички категории - а една трета планират да увеличат още повече активите си с фиксирана доходност през тази година.

При S&P 500, който се е повишил с близо 20% досега през тази година, семейните офиси очакват 2024 г. да завърши със силна възвръщаемост. Близо половината от тях, 43%, очакват възвръщаемост от над 10% през тази година. Повече от 1 от 10 големи семейни фондове - тези с активи над 500 млн. долара - залагат на възвръщаемост от над 15% през тази година.

Разбира се, оптимизмът им крие рискове. Когато бяха запитани за краткосрочните си притеснения относно икономиката и финансовите пазари, повече от половината посочиха изменението на лихвените проценти. Отношенията между САЩ и Китай се нареждат на второ място сред най-големите им притеснения, а на трето - пазарната надценка. Според Citi проучването отбелязва първия път от 2021 г. насам, когато инфлацията не е била основното притеснение за анкетираните.

Една от големите разлики, които отличават семейните инвестиционни офиси от останалите индивидуални инвеститори, е апетитът им към алтернативи. Частният капитал, рисковият капитал, недвижимите имоти и хедж фондовете вече представляват 40% от портфейлите на анкетираните. Този брой вероятно ще продължи да расте, особено когато все повече фамилни фондове правят преки инвестиции в частни компании.

„Това е значително разпределение, което показва, че семейните компании са разпределители на активи, които са дългосрочни инвеститори и гледат в дългосрочен план“, казва Хофман.

Една от най-големите теми за техните частни инвестиции е изкуственият интелект. Семейните офиси на Джеф Безос и Бернар Арно са направили инвестиции в стартъпи за изкуствен интелект, а многократните проучвания показват, че тази година изкуственият интелект е тема номер 1 за инвестиции на семейните компании. Повече от половината от анкетираните от Citi имат експозиция към ИИ в портфейлите си чрез публични акции, фондове за частен капитал или директен частен капитал. Други 26% от семейните офиси обмислят да увеличат инвестициите си в ИИ.

Хофман заяви, че ИИ вече е доказал, че се различава от предишни инвестиционни иновации, като крипто и екологични, социални и управленски аспекти или ESG. Само 17% от семейните офиси са инвестирали в цифрови активи, а огромното мнозинство казват, че не се интересуват от тях.

„ИИ е тема, от която хората се интересуват и влагат реални пари в нея“, каза Хофман. „При криптовалутите хората се интересуваха от тях, но в най-добрия случай влагаха някакви игрови пари в тях. При ESG установяваме, че много хора казват, че се интересуват от нея, но много по-малък процент от семейните офиси наистина влагат пари в нея.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара