Амансио Ортега остава номер 1 сред 100-те най-богати испанци

Амансио Ортега остава номер 1 сред 100-те най-богати испанци

Амансио Ортега остава номер 1 сред 100-те най-богати испанци

Богатите испанци изглеждат по-малко богати тази година. Сумата от големите испански богатства претърпява спад в активите до 143 млрд. евро, което е 7% по-малко от 2021 г., или средно с по 286 301 евро на ден по-малко. Спад, причинен от конфликта в Украйна, предстоящата рецесия и нейния ефект върху суровините и енергията, ограниченията във веригите за доставки, инфлацията, в допълнение към намесата на Европейската централна банка, повишаваща лихвените проценти, наред с други фактори. Това показват данните на Forbes Spain, който представя ново издание на списъка на 100-те най-богати испанци. Класацията анализира не само богатството, но и начина, по който богатите хора в Испания управляват своите активи, и изучава пазарната стойност на техните компании, недвижимите им имоти, луксозните им имоти и тяхната ликвидност, предава cincodias.elpais.com

Основателят и най-големият акционер на Inditex (една от най-големите компании за разпространение на мода в света) Амансио Ортега, най-голямата му дъщеря и втори по големина акционер в групата Сандра Ортега, президентът на Ferrovial (един от световните лидери в строителството, управлението и поддръжката на транспорта и градската инфраструктура) Рафаел дел Пино и Калво-Сотело, президентът на Mercadona (испанска верига супермаркети) Хуан Родж, и президента на испанската банка Abanca Хуан Карлос Ескотет водят в тази класация, където заедно съставляват почти половината (48,6%) от общото състояние с общо 69,3 млрд. евро.

В рамките на първите десет големи богатства се откроява възходът на президента на групата Iberostar Мигел Флукса Росело, чието състояние се удвои до 2,7 млрд. евро и се издига с 14 позиции - от 22-ра до 8-ма позиция благодарение на еволюцията на хотелската група.

Лидерството на Амансио Ортега остава стабилно, въпреки по-лошите резултати от миналата година, със състояние от 53,5 млрд. евро, което се равнява на сумата на 27-те испанци, които го следват в списъка (53,8 млрд. евро).

След него се нарежда дъщеря му Сандра Ортега - единствената жена сред първите пет в списъка - чието състояние е намаляло с 14% спрямо миналата година, достигайки 5,4 млрд. евро, според данните на Forbes Spain.

От своя страна първите пет позиции в класацията остават същите като миналата година. Като новост, Хуан Карлос Ескотет е единственият от първите пет, чиито активи са се увеличили с 18% поради подобрението с 6,6% на годишния оборот на банката Abanca през първата половина на годината и кредитите за малките и средни предприятия и самостоятелно заетите лица с 35% повече от нивата преди Covid-19, до 1,5 млрд. евро.

Списъкът за 2021 г. се допълва от Хозефа и Асумпта Сера - мажоритарни акционери на застрахователната компания Catalana Occidente, Адолф Утор - председател и най-голям акционер на корабната компания Baleària, Луис и Аурелия Карула Фонт - собственици на Agrolimen (Испанска група, специализирана в потребителски продукти, с водещи марки в сектора на храните за хора и животни) и компанията Gallina Blanca, Кармен Ибара и семейството, собственици на Onchena, Хуан Хосе Идалго, собственик на Globalia (първата туристическа испанска група) с 300 милиона евро, и накрая Марк, Антонио, Даниел и Мариан Пуиг Гуаш от групата Puig с 275 милиона евро.

Най-силен ръст за годината отбелязаха Кармен и Луис Риу Гюел, собственици и главни изпълнителни директори на Riu Hotels & Resorts, които се изкачиха от 91-во на 45-о място, след като удвоиха състоянието си от 300 милиона евро на 650 милиона евро.

От своя страна най-звездното влизане в списъка е това на Фернандо Ромеро, главен изпълнителен директор на EiDF, който е поставен директно на 34-та позиция поради преоценката на неговата компания за възобновяема енергия на фондовия пазар.

Тази година списъкът съдържа 19 корпорации със средно богатство от 400 милиона евро, добавяйки общо 7,5 млрд. евро. Сред новостите се откроява в допълнение към включването на Фернандо Ромеро от Primitiva Renedo заедно с Долорес и Хосефа Ортега, акционери на Inditex; братята Жозеп, Оскар и Меритсел Вал - собственици на групата за месо Vall Companys; и Джоан Фонт, президент на групата супермаркети Bon Preu.

В това издание туризмът е секторът, който отново се появява най-много в списъка с общо 5,1 млрд. евро, или със 145% повече от 2021 г. След като ограниченията на пандемията отпаднаха, директорите на основните испански хотелски вериги са видели как състоянието им се е увеличило, главно поради увеличаването на националния и международния туризъм. В този смисъл Симон Педро Барсело, съпрезидент на хотелската група Barceló, се завръща в списъка на Forbes, класирайки се на 61-во място заради подобряването на оценките на туризма от инвеститорите и техните резултати.

Разликата между половете сред богатите е лесна за количествено определяне, въпреки че измерването на общественото признание е по-сложно. Ето защо, като новост, Forbes Spain публикува за първи път списъка на 75-те най-богати жени в Испания, класификация, която включва 34 имена, които не присъстват в 100-те.

Богатството на всички членове в този списък възлиза на 37,4 млрд. евро, което представлява средно по 500 милиона на човек. Тези данни контрастират със състоянието на 75-те най-богати мъже, които добавят по 116,4 млрд. евро или по 1,5 млрд. евро за всеки един. Това е три пъти повече от средното богатство на жените. Ако се изключи Амансио Ортега, чието състояние е 53,5 млрд. евро и е на светлинни години от останалите, следващите 75 милионери дават сбор от 63,1 млрд. евро, тоест средно по 840 милиона евро на човек.

По региони, Мадридската общност е регионът, който допринася с най-много натрупано богатство сред жените мултимилионери в класацията с 10,9 млрд. евро сред 16-те състояния, които допринася в списъка. Следва Каталуния с повече богати жени (16 души) от Мадрид, но добавя едва 8 млрд. евро.

Мадрид и Андалусия, които се ангажират с премахването на данъка върху богатството и наследството за роднини от първа степен, имат голямо богатство в класацията. Първата е общността, която има най-много местни жители (общо 35 души) с натрупано богатство от 35,9 млрд. евро, докато Андалусия, която също провежда агресивна фискална политика, има две големи наследници на обща стойност 950 милиона евро.

Каталуния е вторият най-богат регион (29 души), със средно богатство от 605 милиона евро. Следват я Галисия, Балеарските острови и Валенсианската общност по отношение на натрупаното богатство. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ