„Ливърпул“ изпревари "Манчестър Сити" по приходи от излъчване
Футболен клуб „ Ливърпул“ е с най-високите приходи от излъчване през сезон 2021/2022, равняващи се на 314 млн. евро. Това е с 20 милиона евро повече от доскорошния първенец „Манчестър Сити“, сочат данни от статистика, представени от SafeBettingSites.com.
„Реал Мадрид“ е спечелил 308 милиона евро от такси за излъчване през миналата година, класирайки се на второ място в тази категория. Следват „Манчестър Сити“, „Челси“ и „Манчестър Юнайтед“, съответно с 294 милиона евро, 277 милиона евро и 254 милиона евро.
От години Висшата английска лига е абсолютен лидер по приходи от излъчвания във футболната индустрия. Въпреки че „Манчестър Сити“ е най-голямата машина за генериране на общи приходи, със 731 милиона евро през сезон 2021/2022, „Гражданите“ останаха няколко стъпки зад най-големия си съперник „Ливърпул“ по отношение на приходите от излъчване.
От друга страна, „Пари Сен Жермен“ оглави класацията по приходи от мачове и реклами. През миналия сезон най-успешният клуб от френската Лига 1 отчете 383 милиона евро търговски приходи, 100 милиона евро повече в тази категория от най-печелившия футболен клуб в света „Манчестър Сити“. Клубът отчете още 132 милиона евро приходи от мачове, повече от два пъти повече от „Манчестър Сити“.
Приходите от излъчване са основен финансов източник за клубовете по света. Именно те скочиха до небесата през последната година. Сред причините за това са нарастващата популярност на футбола и нарастващото влияние на стрийминг платформите. Пандемията причини най-лошия сезон от години, но сега най-печелившите футболни клубове в света отчитат възстановяване на приходите си от излъчвания през 2021 г. Но и миналата година донесе известен нов спад, посочват от SafeBettingSites.com. Средните приходи от излъчвания във футболната индустрия са спаднали с 10% на годишна база до 203 милиона евро през 2022 г. Тенденцията за годината е приходите от излъчване да намаляват, докато приходите от реклами и мачове нарастват.
Приходите от излъчване за даден футболен клуб зависят от няколко фактора - популярността на лигата, броя на срещите и общата представителност на неговите фенове. В някои случаи представянето на отбора на терена също може да повлияе на стойността на правата за излъчване.
Според проучването на Deloitte Football Money League завръщането на феновете по стадионите доведе общото разпределение на приходите на клубовете в съответствие с нивата отпреди пандемията. Така 20-те най-добри клуба през сезон 2021/22 генерират 15% от приходите си от дейности в дните за мачове, 41% от търговски източници и 44% от приходи от излъчване. Все пак средните приходи от излъчване са спаднали през годината.
През 2019 г. средният приход от излъчване на 20-те най-добри клуба на Deloitte Football Money League възлиза на 206 милиона евро спрямо 177 милиона евро година преди това. Година по-късно, когато COVID-19 причини най-лошия сезон от години, средните приходи от излъчване се сринаха с 22% до 159 милиона евро.
Завръщането на феновете през 2021 г. доведе до скок на приходите от излъчване до 277 милиона евро, най-високата цифра от години, преди да спаднат отново през 2022 г. Статистиката показва, че средните приходи от излъчване на 20-те най-добри клуба на Money League са се сринали с 24 милиона евро на годишна база година, докато други потоци от приходи значително се увеличиха.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.