Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|G7 може да задължи бижутерите да потвърждават неруския произход на диамантите
Страните от Г-7 може да задължат компаниите в бижутерската и шлифовъчната промишленост да предоставят потвърждение, че внасяните от тях диаманти не са с руски произход. Това съобщава индустриалната агенция Rapaport, позовавайки се на информация от Комитета за бдителност на американските бижутери (JVC).
Лидерите на страните от Г-7 ще се срещнат на среща на върха в средата на май, където ще обмислят подходящ план за ограничаване на разпространението на полирани диаманти, произведени от необработени диаманти, добивани в Руската федерация, съобщава JVC.
„Възможно е да се въведе декларация, че диамантите, внесени в САЩ и пазарите на G7, първоначално не са били добивани в Русия [в допълнение към всички други ограничения, които се прилагат за диамантите]“, цитира JVC думите на Джеймс О'Брайън, който оглавява Службата за координация на санкциите на САЩ..
"Руската държавна компания АЛРОСА е "дълбоко свързана със структурите на властта в Русия и правителството на САЩ иска да се увери, че приходите от нейните дейности не се използват за финансиране на разходите за войната в Украйна", каза О'Брайън.
Според него администрацията на САЩ сега работи върху подробностите за прилагането на закона в тази област. По-специално за периода, през който руските диаманти, които в момента са на пазара, ще напуснат системата, и за размера на камъните, към които ще бъдат приложени санкции. Тези подробности се подготвят за майската среща на страните от Г-7.
САЩ също разследват ситуацията около възможните доставки на рубини и скъпоценни камъни за Русия от Мианмар, който беше обект на американски санкции след събитията в тази страна през 2021 г.
Предишните опити на ЕС да наложи санкции за руските диаманти срещнаха съпротива от редица важни играчи на пазара на диаманти, най-вече Белгия. Аргументът беше, че подобни санкции ще навредят на интересите на участниците във важна индустрия за страната, тъй като един от най-големите световни центрове за търговия с диаманти се намира в Антверпен. Освен това белгийските служители отбелязаха, че при липса на механизъм за проследяване транзакциите просто ще се преместят в центрове за търговия извън ЕС.
Междувременно стана ясно, че компанията De Beers предлага своя опит в тази област на пазара, като разработва технологичната платформа Tracr, която според компанията прави възможно проследяването на диаманти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.