Google обяви патентен пацифизъм

Google обяви патентен пацифизъм

Компанията Google се задължи да не подава първа съдебни искове срещу компании и разработчици, които използват патентите й. Гигантът разказа за инициативата OPN (Open Patent Non-Assertion) в официалния си блог.

OPN обаче предвижда и редица ограничения. Първо, Google си оставя правото да влезе в съда за „отбранителни цели” – тоест в случаите, когато отсрещната страна е подала срещу нея иск, свързан с патентите. Второ, OPN се отнася само за разработките, които се разпространяват безплатно или със „свободен” лиценз. Трето в инициативата влизат само ограничен брой патенти на Google. Към момента те са само 10 и всички се отнасят към MapReduce – изчислителен модел за обработка на големи масиви от данни. Системата е популярна и се използва от много компании.

Google призова и други едри компании да последват примера й и или да се присъединят към OPN, или сами да създадат подобни инициативи. Подобно сътрудничество между софтуерни компании и разработчици на прибожения с отворен код има и при IBM, Red Hat, Microsoft и др.

От Google много пъти са критикували патентната система в САЩ за това, че спъва техническия прогрес. През декември 2012 г. корпорацията, заедно с Facebook и още 6 компании, се обяви срещу IT-патентите, в които се описват „абстрактни идеи”. Според протестиращите те са само оръжие в патентните войни.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"