Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвестициите в стартъпи в Латинска Америка са се увеличили с една четвърт за година

Набраният капитал за стартиращи компании в Латинска Америка е нараснал с 26% през 2024 г. спрямо 2023 г., повече отколкото в Европа, където регистрира ръст от 7%, и Югоизточна Азия, където е намалял с 34%. Очаква се финансирането за латиноамерикански стартиращи компании също да се увеличи през 2025 г. благодарение на младото население, ускорената дигитализация и все по-сложния капитал. Това се посочва в доклад на мексиканското подразделение на глобалната предприемаческа мрежа Endeavor и частната инвестиционна компания Glisco Partners, предава Ройтерс.
Въпреки това индустрията е изправена пред предизвикателства от ниското участие на местни инвестиционни фондове в инвестиции на по-късен етап и глобалната нестабилност, се казва в проучването.
„2024 г. беше година на предефиниране. Стартиращите компании, които успяха да се адаптират към промените на пазара, сега имат по-солидни и устойчиви модели“, каза Алфредо Кастеланос, управляващ партньор в Glisco Partners.
В доклада се отбелязва, че местните инвеститори са склонни да инвестират рано, докато чуждестранните правят това, след като компаниите са по-утвърдени и мащабируеми.
Капиталовите инжекции в зрели компании, а не в чисто нови, са все по-доминиращи. Такива инвестиции съставляват 65% от целия набран капитал през 2024 г., в сравнение с 46% през 2023 г.
„Има по-малко кръгове, но повече капитал“, се казва в доклада.
До 2025 г. докладът идентифицира три основни тенденции, включително използването на рисков дълг и смесени кръгове, които комбинират рисков капитал и дълг, като алтернативни начини за инвестиране. Освен това се очаква годишният растеж на вторичните пазари - където инвеститорите могат да купуват и продават акции един от друг, а не директно от компанията - да нарасне с 60%, като начин инвеститорите в ранен етап да осигурят ликвидност.
И накрая, се установява, че плановете за собственост на акции от служителите са все по-подходящ начин за привличане и задържане на таланти, въпреки че по-малко от 20% от латиноамериканските стартиращи компании са ги предлагали на служителите поради несигурност около финансовите последици.
Фирмите за финансови технологии останаха секторът с най-голям обем инвестиции в Мексико, като стартиращите компании за технологии за недвижими имоти и софтуерните компании нарастваха с най-бързи темпове, се посочва още в доклада.
Мексико и Аржентина бяха два от големите победители във възстановяването на рисковия капитал в Латинска Америка през 2024 г., установи проучването.
Мексико се похвали с големи кръгове на финансиране със стартиращите компании Clip и Justo, които поддържат „солиден поток от инвестиции“, според проучването.
Uala, аржентинска компания за финансови услуги, е набрала 330 милиона долара, което се равнява на 73% от целия капитал, набран в Аржентина, се казва в доклада.
„Регионът напредва към по-солидна екосистема, но трябва да засили местното си финансиране на по-късни етапи“, се добавя в него.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.