На фокус следващата седмица: Гринч или Дядо Коледа – каква ще бъде ролята на Фед?

На фокус следващата седмица: Гринч или Дядо Коледа – каква ще бъде ролята на Фед?

На фокус следващата седмица: Гринч или Дядо Коледа – каква ще бъде ролята на Фед?

Последните срещи на големите централни банки за годината са тук, като Фед, ЕЦБ и Английската централна банка са сред големите играчи, които ще се съберат да разискват паричната политика през следващата седмица, докато пазарите се опитват да разберат дали рецесията в САЩ е неизбежна или представлява по-скоро далечна перспектива.

Очаква се още политиците в Китай да определят посоката за следващата година, а биткойнът ще покаже, дали може да запази настоящето си рали до края на годината. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Първо Фед

В момента няма по-важен фактор от Федералния резерв що се отнася до залозите на пазарите за намаляването на лихвите, като централните банкери получават последен шанс тази година да разтърсят пазарите, когато най-важната централна банка в света даде окончателното си политическо изявление за 2023 г. в сряда.

Задържането на лихвените проценти на настоящите им нива изглежда гарантирано, като инвеститорите ще се фокусират върху коментарите на председателя Джеръм Пауъл, които биха могли да дадат насоки за това кога Фед може да се обърне към намаляване на лихвите след повишения с общо 525 базисни пункта от март 2022 г. насам.

Прогнозите, че Фед е готов да започне да понижава лихвените проценти в началото на 2024 г., спомогнаха за подхранването на покачването на акциите и облигациите през последните седмици, изпращайки S&P 500 до нов връх за 2023 г. и тласкайки доходността на 10-годишните държавни облигации надолу до близо 4%.

Данните за инфлацията в САЩ от ноември във вторник може също да се отразят на пазарите.

След това останалите

Не само в САЩ трейдърите пренебрегнаха предупрежденията на централните банкери, че залозите за рязко намаляване на лихвите през следващата година са прекалени.

Швейцарската национална банка, Норвежката централна банка, Английската и Европейската централна банка ще проведат последните си срещи за годината. Всички с изключение на централната банка на Норвегия са склонни да запазят лихвите без промяна.

Тъй като пазарите предвиждат пет съкращения на Фед и шест съкращения на ЕЦБ през следващата година, фокусът е върху това как централните банкери, които все още не изразяват особено ясни позиции относно инфлацията, ще реагират на натиска.

Коментарите на лицата, определящи лихвените проценти, като ястреба от ЕЦБ Изабел Шнабел, подтикнаха трейдърите да увеличат залозите си за намаляване на лихвите, като те ще се нахвърлят на всяка улика, че централните банкери започват да обмислят подобни ходове. Ако централните банкери обаче решат, че трябва да се противопоставят на тези очаквания, то вероятно ще последва широка разпродажба.

Високи залози

Рецесионната рулетка е игра с високи залози от края на 2021 г. и нещата все още не са се успокоили напълно. Прогнозите от водещите инвестиционни банки са крайно разнопосочни, като едни залагат на дългоочакван спад в САЩ и бързо намаляване на лихвите на Федералния резерв, а други са на противоположна позиция.

Goldman Sachs очаква най-голямата икономика в света да се забави, без да се свива, като разходите по заеми ще останат близо до текущите нива. Deutsche Bank прогнозира лека рецесия, последвана от съкращения на лихвите с цели 175 базисни пункта, които ще доведат до ръст на широкия борсов индекс S&P 500 с около 10% до края на 2024 г. Несигурността изглежда нараства въпреки горещото рали през ноември за акции и облигации.

Изходящите потоци от капиталови и облигационни фондове показват, че инвеститорите - в момента добре компенсирани за притежаването на пари, се отдръпват от масата.

Смесени сигнали

Икономиката на Китай изпраща смесени сигнали за здравето си, точно когато водещите политици в страната се събират за ключови срещи при закрити врата, за да определят дневния ред за 2024 г. Правителствени съветници са казали пред Ройтерс, че ще препоръчат повторение на целта за икономически растеж от 5% през 2024 г., но също така и повече стимули, за да бъде тя постигната.

Досегашните мерки в по-голямата си част са неуспешни, като доверието сред потребителите и ръководителите на фабрики е крехко.

Данните за продажбите на дребно на 15 декември ще осигурят актуализация, след като тези от последните дни показаха изненадващо свиване на вноса, което предполага понижено вътрешно търсене, въпреки неочакваното възстановяване на износа.

Недвижимите имоти обаче продължават да са слона в стаята и бяха в основата на решението на Moody's да намали перспективата за кредитния рейтинг на Китай - ход, който отекна на китайските капиталови пазари през цялата седмица.

Обратно към 2022 г.

Bitcoin отново поскъпва. Във вторник той достигна $44 490 - най-високата стойност от април миналата година. С други думи, той се върна на нивата, на които беше преди колапса на редица криптокомпании през  2022 г. - TerraUSD, Three Arrows Capital, Celsius и FTX.

Печалбите се подхранват от надеждите, че властите в САЩ може да одобрят спот биткойн борсово търгуван фонд (ETF), както и от залозите на инвеститорите за намаляване на лихвените проценти от Фед през следващата година.

Но тези резултати далеч не са гарантирани и JPMorgan нарече ралито на биткойн „пресилено“.

Междувременно криптофеновете не изглеждат притеснени от предупреждението на Министерството на финансите на САЩ за последствията за индустрията, ако фирмите не успеят да блокират и докладват потоци от незаконни средства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ