Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световни звукозаписни компании съдят за авторски права два стартъпа за изкуствен интелект
Най-големите звукозаписни компании в света съдят два стартъпа за изкуствен интелект (ИИ) заради предполагаемо нарушение на авторските права в потенциално знаково дело. Фирми, сред които Sony Music, Universal Music Group и Warner Records, твърдят, че Suno и Udio са извършили нарушение на авторските права в "почти невъобразим мащаб", предаде BBC.
Те твърдят, че софтуерът на двойката краде музика, за да "изплюе" подобно произведение, и искат обезщетение от 150 000 долара (118 200 паунда) на произведение.
Suno и Udio не отговориха веднага на молбата за коментар.
Исковете, обявени от Асоциацията на звукозаписната индустрия на Америка, са част от вълна от искове от автори, новинарски организации и други групи, които оспорват правата на фирмите за изкуствен интелект да използват техните произведения.
Компанията Suno, която е базирана в Масачузетс, пусна първия си продукт миналата година и се похвали, че повече от 10 милиона души са използвали нейния инструмент за създаване на музика. Компанията, която си партнира с Microsoft, събира месечна такса за услугата си и наскоро обяви, че е набрала 125 млн. долара от инвеститори.
Базираната в Ню Йорк Udio, известна като Uncharted Labs, е подкрепена от високопоставени инвеститори в рисков капитал като Andreessen Horowitz.
Тя пусна приложението си публично през април, като почти веднага се прочу с това, че беше инструментът, използван за създаването на "BBL Drizzy" - пародийна песен, свързана с враждата между изпълнителите Кендрик Ламар и Дрейк.
В миналото фирмите за изкуствен интелект твърдяха, че използването на материалите от тяхна страна е законно съгласно доктрината за справедливо използване, която позволява използването на произведения, защитени с авторско право, без лиценз при определени условия, например за сатира и новини.
Поддръжниците на идеята сравняват машинното обучение чрез инструментите на ИИ с начина, по който хората се учат чрез четене, слушане и гледане на предишни произведения.
Но в жалбите, подадени във федералните съдилища в Масачузетс и Ню Йорк, звукозаписните компании твърдят, че фирмите за изкуствен интелект просто печелят пари от това, че са копирали песните.
В жалбите се казва, че Suno и Udio създават произведения като "Prancing Queen", които дори отдадените фенове на ABBA трудно биха различили от автентичен запис на групата.
Сред песните, цитирани в съдебния иск на Udio, са "All I Want for Christmas is You" на Марая Кери и "My Girl" на The Temptations.
"Мотивът е безсрамно комерсиален и заплашва да измести истинското човешко майсторство, което е в основата на защитата на авторските права", се казва в исковете на звукозаписните компании.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.