Не можем да обновим жилищния фонд на страната само с публични средства

Не можем да обновим жилищния фонд на страната само с публични средства

Не можем да обновим жилищния фонд на страната само с публични средства

„Гражданите трябва да мислят за себе си като за собственици на цялата сграда, а не само на собственото си жилище“. Това заяви Добромир Василев, директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството, по време на втория панел – „Енергийната ефективност на първо място“ от „Годишна конференция за строителство и инвестиции 2023“, която списание „Мениджър“ организира за втора поредна година.

„Въпросът с енергийната ефективност и енергийното обновяване на сградите е много интерес и ще става все по-популярен. Особен тласък ще даде и либерализацията на пазара на цените на електроенергия. Допреди 5-6 години никой в България не вярваше в цялостното обновяване на сградите. След стартирането на няколко публични проекта обаче гражданите видяха ефекта от едно цялостно обновяване на сградите“, каза той.

По думите му интересът е много висок, но до голяма степен това се дължи на използването на 100%  безвъзмездна помощ.

„Това изкриви пазара и очакванията на гражданите. Това е огромната разликата между България и останалите държави в Европейския съюз. Използването на изцяло публични средства за обновяването на сградите води до невъзможност да се постигат големите обеми в другите страни. Няма как с 1 млрд. публични средства да обновим 50 или 60 хил. сгради. Парите, които имаме в момента, по отношение на жилищните сгради, ще стигнат за 700 до 1000 жилищни сгради“, обясни Василев.

Според него за да има едно действително и цялостно обновяване на сградния фонд, трябва да избягаме от модела за 100% държавно финансиране. „Със 100% държавно финансиране ще ни необходими 70-80 години за обновяване като тогава част от сградите ще са изцяло амортизирани“, добави той.

Василев подчерта, че трябва да се стремим към широко използване на банково финансиране.

„В момента в страната банките притежават достатъчно ликвидни средства, които могат да бъдат използвани и за финансиране на обновяването на сградния фонд“, каза директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

По думите му голяма част от гражданите не чакат организирането на цялата сграда, тъй като там има различни проблеми (граждани с ниски доходи, празни апартаменти и тн.).

„Затова голяма част от гражданите са предприели мерки за т.нар. частично саниране. Това се вижда по нашите жилищни сгради – петно, до петно, до петно. Голяма част от гражданите са видели ефекта и са склонни да обновяват своето жилище, но все още нямаме нагласата за цялостно обновяване на сградата“, добави Василев.

Той е на мнение, че чрез регулаторни мерки трябва бъде подпомогнато цялостното обновяване на сградите и да се създаде възможност за финансиране на подобни мерки.

„В  Плана за възстановяване и устойчивост, където ще бъдат средствата за обновяване през следващите 2-3 години, идеята е държавата да получава средства в замяна на реформи. По отношение на енергийната ефективност имаме три заложени основни реформи“, съобщи той.

„Първата вече я приключихме, като тя е свързана с промени в Закона за етажната собственост, които да направят по-лесно вземането на решения от самата етажна собственост. Втората и най-важна реформа, която трябва да бъде осъществена, това е създаването на Национален декарбонизационен фонд (НДФ). Тази реформа се изпълнява от Министерството на енергетиката. Идеята е в него да бъда съсредоточени публични и частни средства, насрочени към енергийна ефективност, а той да организира и менажира програмите за енергийно обновяване на сградния фонд“, добави той.

По думите му този НФБ  трябва да бъде инструмента, който да финансира бъдещите програми за обновяване на сградния фонд, като се премине към голямо намаляване на процента на безвъзмездната помощ и използване на частни средства и частни инвестиции.

„Огромна част от жилищния сграден фонд в страната представлява частни жилищни сгради, собственост на частни лица. Да се използват публични средства за обновяване на частна собственост е неефективно“, категоричен е Василев.

В момента сме безкрайно изостанали в енергийната ефективност и в санирането на сгради, заяви инж. Тодор Андонов, член на Изпълнителното бюро и Управителен съвет на Камарата на строителите в България (КСБ). Към днешна дата в България едва 7% от сградите отговаря на съвременните изискванията за енергийна ефективност“, каза той.

Андонов подчерта, че според него предлаганото досега 100% безвъзмездно финансиране е изиграло своята роля, тъй като в началото строителите са се сблъскали с недоверието на хората и е трябвало те да бъдат убедени в ползите от програмите.

„Като строители, ние смятаме, че това време мина и интересът на гражданите вече е огромен. Това обаче не може да се постигне само с публични средства. Трябва да се включат много частни капитали, за да повишим скоростта, ако не да наваксам“, добави той.

По думите му строителите се притесняват за изпълнението на плановете, тъй като продължаваме да закъсняваме. „Поели сме ангажимент до юли месец 2026 г. да бъдат усвоени 1,5 милиарда. Не просто да бъдат санирани сградите, а проектите да бъдат на 100% приключени и въведени в експлоатация, с мониторинг за постигнатите цели“, каза той.

„България е поела редица много сериозни ангажименти към ЕС за постигане на декарбонизация и санирани сгради, които не зная как можем да постигнем, ако не променим подхода си“, подчерта Андонов.

Според него от ключово значение е програмите да станат постоянни, тъй като в момента има кампанийност. „Отпуска се 1 млрд. по първата програма и се санират N на брой жилищни сгради и се приключва. Отпуска се още 1 млрд., санират се следващите сгради и се приключва за години. След това ситуацията се повтаря“, обясни той.

Андонов подчерта, че за да има качествен продукт трябва да има висококвалифицирани кадри.

„В такава специфична дейност трябват специфични кадри. Когато имаш кампанийност и с години няма работа, инженерите се преквалифицират, строителните бригади заминават в чужбина. След което, когато дойде пак кампанийно саниране, започваме отново да събираме проектанти в рамките на кратки срокове. Тази липса на постоянен квалифициран персонал ще доведе до недостатъчно добър проектантски продукт, с който впоследствие да се изпълни това саниране. Санирането не трябва да бъде кампанийно, а постоянен процес“, обясни Андонов.

Той предложи да се създаде фонд, който е само за жилищата и в периодите, когато няма европейско финансиране, той да продължи работата без прекъсване.

„Ако не се промени организацията на жилищната собственост, няма да се стигне до частно съфинансиране“, категоричен е той. „Доброволно нещата няма да се получат, трябва да има санкции за сдруженията на собственици, които не изпълняват законовите разпоредби“, каза още Андонов.

Василев от своя страна добави, че българинът все още не се възприема като собственик на цялата сграда и че притежава части от нея, а гледа само собственото си жилище. „Това трябва да се промени“, категоричен е той.

Третият участник в панела инж. Йордан Николов, изпълнителен директор на БАИС и председател на Renovate Bulgaria, представи мисията на сдружението.

„Renovate Bulgaria е неформално обединение на базата на меморандум между различни организации, които искаме да обединим усилията си в една политико-информационна кампания, която от една страна да окаже въздействието върху политиците, а от друга да промотира този процес на енеригйно-ефективно обновяване на сградния фонд“, каза той.

„През последните дни слушаме само за енергия и за продажба на енергия, но не и за енергийно обновяване. Тези хора, които протестират сега, и справедливо от тяхна гледна точка искат да запазят своите работни места, искат да ни продават енергия,а ние не искаме да плащаме – по-голямото мнозинство. Ако не искаме да плащаме, този целия процес на обновяване на сградния фонд трябва да стигне до едно много сериозно темпо“, добави Николов.

Не бива по телевизията да излизат правителствени ръководители и да говорят за лепене на стиропор, посочи той. „Обновяването на сградата не е само лепене на стиропор. В целия процес има много проблеми, но основното е в общественото пространство да се говори за процес, който е изгоден за всички“, допълни Николов.

По думите му едно обновяване по новата директива за енергийните характеристики на сградите, която сега ще излезе,  е от порядъка на 60%.

„Сградния фонд у нас е основно от клас E и F. Ако от клас E го качим на клас B, ние пестим около 210 киловатчаса на квадратен метър годишно. За 100 квадратни метра апартамент това са 20 хил. киловатчаса“, обясни той.

Според него недоволни от обновяването на сгради няма. „Да, някъде качеството не е добро поради самото отношение на конкретния изпълнител или липса на контрол. Но няма някой, който да не е недоволен“, заяви Николов.

Николов също подкрепи позицията, че не може санирането да се продължи само обществени средства.

„За да се включи частния капитал трябва да има печалба. За да има печалба, това трябва да стане бизнес. Ако разчитаме, че държавата и общините ще го правят този процес, няма да стане. Трябва да има хора, които да търсят клиенти, да събират етажни собственици и да ги водят по целия път – от първото събрание до подписването на Акт 19“, коментира Николов.

Ролята на държавата в тази ситуация според него е да създаде условия и да стимулира банките да дават кредити в това направление. „Банката може да даде кредит и да спечели от този кредит. Същевременно строителят ще свърши работата и също ще спечели.

Друга роля на държавата той вижда там, където има граждани в неравностойно положение, на които тя да помага конкретно на тях, а не на калпак.

По отношение на качествените кадри Николов заяви, че тази година заедно с  Камарата на строителите са разработили програми за обучение на работници и технически ръководители в областта на изолацията

"Готови сме още от утре да започнем да обучаваме тези, които се освобождават от други индустрии, защото имаме нужда от кадри, особено ако се ускори обновяването. В рамките на няколко месеца ще могат да си намерят работа.", обяви той.

***

Генерален партньор: АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ АД

Основни партньори: Shelly Group и Rashev & Co.

Конференцията се провежда и с подкрепата на Photomate, Home2UForton Bulgaria и Pulev Invest Group.

Партньор на коктейла: AYA Estate.

Институционални партньори: КСБ, БСК, Българска асоциация по водите, НСНИ, БГФМА, FIABCI, Германо-Българска индустриално-търговска камара и Френско-Българска търговска и индустриална камара.

Медийни партньори: БНТ, dir.bg, bTV Media Group, вестник „Строител“, Инженер.bg, STROIINFO.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ