Продажбите на американски оръжия в чужбина достигнаха нов рекорд през 2023 г.

Продажбите на американски оръжия в чужбина достигнаха нов рекорд през 2023 г.

Продажбите на американски оръжия в чужбина достигнаха нов рекорд през 2023 г.

Продажбите на американски оръжия в чужбина нараснаха рязко миналата година, достигайки рекордните общо 238 млрд. долара, тъй като руската инвазия в Украйна засили търсенето, предаде Би Би Си.

Правителството на САЩ договори директно продажби за 81 млрд. долара, което е 56% увеличение спрямо 2022 г., съобщи Държавният департамент.

Останалата сума е резултат от директни продажби от американски отбранителни компании на чужди държави.

Полша, която в момента се стреми да разшири армията си, направи някои от най-големите покупки.

Полша купи хеликоптери Apache за 12 млрд. долара и също така плати 10 млрд. долара за високомобилни артилерийски ракетни системи (Himars) и 3,75 млрд. долара за танкове M1A1 Abrams, се казва в доклад на американското правителство за фискалната година, която приключи през октомври.

Страната също така похарчи 4 милиарда долара за интегрирани системи за бойно командване на въздушна и противоракетна отбрана.

Премиерът Доналд Туск обеща да продължи програмата за военна модернизация на предишното консервативно правителство, която имаше за цел да превърне Полша в „най-мощната сухопътна сила в Европа:.

Междувременно Германия похарчи 8,5 милиарда долара за хеликоптери Chinook. България плати 1,5 млрд. долара за бронирани машини Stryker, а Норвегия купи многофункционални хеликоптери на стойност 1 млрд. долара.

Чешката република купи самолети F-35 и муниции за 5,6 млрд. долара.

„Трансферите на оръжие и търговията в областта на отбраната са важни инструменти на външната политика на САЩ с потенциални дългосрочни последици за регионалната и глобалната сигурност“, се казва в годишната бележка на Държавния департамент, публикувана в понеделник.

Ръст на продажбите се наблюдава и встрани, които се отдръпнаха от Русия, според ръководителя на службата за трансфер на оръжие на отдела.

„Руската отбранителна индустрия се проваля и продължава да се проваля“, каза Мира Резник пред Politico, като добави, че руските производители на оръжия получават по-малко ресурси, идващи от износ, като пари в брой.

Администрацията на президента Джо Байдън твърди, че американската подкрепа за Украйна стимулира местната икономика чрез продажби на оръжие. Въпреки това американските законодатели изглеждат все по-склонни да прекратят пряката подкрепа за Украйна, като много републиканци настояват помощта да бъде обвързана с преразглеждане на имиграционната политика на САЩ.

Извън Европа докладът за оръжията показа, че Южна Корея е платила 5 млрд. долара за самолети F-35, а Австралия е похарчила 6,3 млрд. долара за самолети C130J-30 Super Hercules. Япония постигна сделка за 1 млрд. долара за самолет за наблюдение E-2D Hawkeye.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ