Режисьорът на "Властелинът на пръстените" даде 10 млн. долара на стартъп за възпроизводство на мамути

Режисьорът на Властелинът на пръстените даде 10 млн. долара на стартъп за възпроизводство на мамути

Режисьорът на "Властелинът на пръстените" и "Хобит" Питър Джаксън инвестира 10 милиона долара в биотехнологичната компания стартъп Colossal Biosciences Inc., чиято цел е да пресъздава изчезнали животни, съобщава Bloomberg.

„Всъщност не се опитвахме да наберем повече капитал. Но просто се сдобихме с толкова много хора, които ни писаха, а след това се включи и Питър и няколко други хора, които бяха наистина развълнувани от този бизнес, който смятахме, че може да бъде стратегически полезен“, каза съоснователят и главен изпълнителен директор на Colossal Бен Лам пред агенцията.

Говорител на Джаксън обясни интереса на режисьора към проекта с желанието му да предотврати изчезването на видовете в родната му Нова Зеландия. Сред другите известни инвеститори в стартъпа,  Bloomberg посочва и  Парис Хилтън.

През март Colossal съобщи, че е постигнал напредък в работата си за възпроизвеждане на вълнисти мамути. Създадени са индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC) от слонове, които потенциално могат да бъдат превърнати във всяка тъкан в тялото на мамут.

Лам и генетикът от Харвардския университет Джордж Чърч основават компанията през 2021 г. Оттогава инвестициите в стартъпа са достигнали 235 милиона долара. Colossal Biosciences възнамерява да съживи изчезнали видове като додо и вълнестия мамут и иска да печели пари, като продава своите технологии за генно инженерство.

Компанията има две дъщерни дружества -  разработчик на софтуер Form Bio (получи 30 милиона долара финансиране) и компания за рециклиране на пластмаса Breaking (получи 10,5 милиона долара инвестиции). Тя също така планира да стартира Colossal Foundation, организация с нестопанска цел, която да помага на екологични групи с нейните биотехнологии. За тези цели бяха събрани 50 милиона долара.

Експертите ще реконструират генома от намерените проби и ще запълнят празнините, използвайки ДНК на съвременни азиатски слонове. Техните геноми са 99,6% идентични. Предвижда се ембрионите да бъдат имплантирани със сурогатни майки - слонове. Компанията планира да възпроизведе мамутите до 2028 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ