Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Режисьорът на "Властелинът на пръстените" даде 10 млн. долара на стартъп за възпроизводство на мамути
Режисьорът на "Властелинът на пръстените" и "Хобит" Питър Джаксън инвестира 10 милиона долара в биотехнологичната компания стартъп Colossal Biosciences Inc., чиято цел е да пресъздава изчезнали животни, съобщава Bloomberg.
„Всъщност не се опитвахме да наберем повече капитал. Но просто се сдобихме с толкова много хора, които ни писаха, а след това се включи и Питър и няколко други хора, които бяха наистина развълнувани от този бизнес, който смятахме, че може да бъде стратегически полезен“, каза съоснователят и главен изпълнителен директор на Colossal Бен Лам пред агенцията.
Говорител на Джаксън обясни интереса на режисьора към проекта с желанието му да предотврати изчезването на видовете в родната му Нова Зеландия. Сред другите известни инвеститори в стартъпа, Bloomberg посочва и Парис Хилтън.
През март Colossal съобщи, че е постигнал напредък в работата си за възпроизвеждане на вълнисти мамути. Създадени са индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPSC) от слонове, които потенциално могат да бъдат превърнати във всяка тъкан в тялото на мамут.
Лам и генетикът от Харвардския университет Джордж Чърч основават компанията през 2021 г. Оттогава инвестициите в стартъпа са достигнали 235 милиона долара. Colossal Biosciences възнамерява да съживи изчезнали видове като додо и вълнестия мамут и иска да печели пари, като продава своите технологии за генно инженерство.
Компанията има две дъщерни дружества - разработчик на софтуер Form Bio (получи 30 милиона долара финансиране) и компания за рециклиране на пластмаса Breaking (получи 10,5 милиона долара инвестиции). Тя също така планира да стартира Colossal Foundation, организация с нестопанска цел, която да помага на екологични групи с нейните биотехнологии. За тези цели бяха събрани 50 милиона долара.
Експертите ще реконструират генома от намерените проби и ще запълнят празнините, използвайки ДНК на съвременни азиатски слонове. Техните геноми са 99,6% идентични. Предвижда се ембрионите да бъдат имплантирани със сурогатни майки - слонове. Компанията планира да възпроизведе мамутите до 2028 г.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.