Siemens празнува 135 години в България

Siemens празнува 135 години в България

Siemens празнува 135 години в България

Повече от век история и традиции в България отбеляза официално снощи една от най-големите технологични компании - Siemens. 

"Още преди 135 години изобретенията на компанията са използвани в различни сфери на обществения живот и по този начин дружеството се е превърнало и в част от историята и техническия подем на страната.", отбеляза в приветстващата си реч Главният изпълнителен директор на Siemens България г-жа Боряна Манолова. Отбелязването на годишнината бе почетено от представители на бизнеса, на медиите, на дипломатическия корпус, сред които посланиците на Австрия в България – Н.Пр. Герхард Райвегер и на Германия – Н.Пр. Матиас Хьопфнер.

Сред по-значимите проекти на компанията, които допринасят за техническо развитие и прогрес, са изграждането на първата телеграфна мрежа, за която Siemens осигурява оборудване на Siemens & Halske; развитието на телефонната мрежа, във връзка с която дружеството построява първата телефонна централа в София. Дело на технологичния концерн е и доставката в началото на миналия век на едни от първите трамвайни мотриси в София. На Siemens са и едни от първите рентгенови апарати, използвани в лечебните заведения в страната. Компанията е проектирала и едни от първите електроцентрали – тази година бяха отбелязани 100 години от функционирането на ВЕЦ „Царска Бистрица“. Тя е сред първите не само в страната, но и на Балканския полуостров, и продължава да работи. Всички най-мащабни и значими проекти на компанията са могат да бъдат разгледане и на специално създадения за юбилея уебсайт www.siemens.bg/135.

Историческата атмосфера на годишнината беше пресъздадена на празненството и чрез изложбата от музейни експонати с някои от емблематичните за времето си изобретения на Siemens. Сред тях бяха точковият телеграф – едно от първите изобретения на основателя на компанията Вернер фон Сименс, морзов телеграф М-1912 г., използван от Българската армия през Първата световна война; компактен рентгенов апарат с рентгенов кугел от 1934 г, използван от болници без рентгенови отделения, и рекламиран по време на Олимпийските игри в Гармиш - Партенкирхен през 1936 г., крушка с танталова нишка от 1905 г. и др.

 Днес Siemens предлага иновативни, енергийно-ефективни и устойчиви решения в секторите Енергетика, Здравеопазване, Инфраструктура и Градове и Индустрия. По повод юбилея, от компанията припомнят и

 5 факта за Siemens

 №1 по устойчивост

Siemens бе обявена за най-устойчивата компания по международно признатата класация на Dow Jones - Sustainability Index (DJSI), публикувана от Асоциацията на инвеститорите. Върховата позиция в класацията отличава безспорното лидерство на компанията по устойчивост измежду седем индустрии. Siemens бе удостоена с тази чест и миналата година – това е най-високата позиция, която може да се постигне по индекса на Dow Jones.

 42% от приходите на компанията се дължат на зелени технологии

Зелените технологии са водещ фактор за растежа на Siemens. Близо 33.2 млрд. евро или 42% от приходите на компанията се дължат на зелени и иновативни технологии. Ползването им е допринесло за намаляването на емисиите на въглероден диоксид на клиентите на компанията с 332 млн. тона през 2012 г. Това се равнява на 41% от въглеродните емисии на Германия за 2010 г.

Сред лидерите по иновации

За миналата година компанията е инвестирала 4,2 млрд. евро в иновационни технологии. Siemens има над 57 300 регистрирани патента, което я поставя на първо място в Европа, на трето в Германия и в челната десетка в САЩ.

 290 производствени бази по цял свят

Siemens е представена в 190 страни, като за нея работят 370 000 служители по целия свят. Компанията разполага с 290 производствени бази в различни точки на света. Една от тях е в България. В Правец се намира производствената база за измервателна апаратура за продукти високо напрежение. В нея работят близо 300 души или повече от поло-вината служители на Siemens в България.

С принос и в изучаване на Марс

Технологичната компания е партньор на НАСА по отношение на марсохода Curiosity, който повече от година изследва Марс. Космическата агенция на САЩ използва софтуер на Siemens за управление на жизнения цикъл на продукта (Product Lifecycle Management - PLM) през целия процес на проектиране за дигитален дизайн, симулация и монтаж на "Curiosity" преди изграждането на физически прототипи на изследователския роувър. Софтуерът гарантира, че всички компоненти ще са съвместими, ще работят в синхрон и ще издържат на условията на околната среда, на които мисията ще ги подложи. Siemens има подобно партньорство и с отбора от Формула 1 - RеdBull Racing, който през последните три сезона има три шампионски титли при пилотите и при конструкторите. Австрийският тим е на път и този сезон да завърши на първо място в двете класации.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ