Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Аржентина може да стане шестата членка на БРИКС
Официалните представители на Индия, Бразилия и Южна Америка заявиха, че подкрепят включването на Аржентина към международната група БРИКС, предаде телевизия „Телесур”.
БРИКС (на английски: BRICS) е наименование на група страни с влияние в международната икономика. Представлява акроним от имената на английски на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка.
Първоначално се предполага, че страните от БРИКС формират икономически блок или търговска асоциация, подобна на ЕС. С течение на времето се появяват признаци, че „4-те страни от БРИКС се стремят да формират политически клуб“ или съюз и по такъв начин преобразуват своята растяща икономическа власт в значимо геополитическо влияние. Членовете на БРИКС се смятат за най-бързо развиващите се големи страни. Определящо за това е наличието в тях на важни за световната икономика ресурси.
„Аржентина притежава огромен потенциал и страните ни трябва да работят сериозно по заздравяването на отношенията си”, заяви индийският посланик в Буенос Айрес Амаренда Кхатуа.
Присъединяването на Аржентина към блока обаче изисква сложен и продължителен процес на съгласуване с участниците в организацията, тъй като страната разполага с изключително обширна територия, голяма икономика и многобройно народонаселение. Освен това Аржентина има голям външен дълг, за разлика от останалите страни членки на БРИКС.
Следващото заседание на БРИКС ще се проведе на 15 юли в бразилския град Форталеса.
Основните ресурсови богатства на сегашните членки на БРИКС са следните:
- Бразилия — богата селскостопанска продукция
- Русия — най-големият в света износител на минерални ресурси
- Индия — евтини интелектуални ресурси
- Китай — притежател на евтини трудови ресурси
- РЮА (от 2010 г.) - природни ресурси
Аржентина, от своя страна, е една от най-богатите страни в Южна Америка. Тя има добре развита промишленост и селско стопанство, което осигурява 80% от износа й. Аржентина е сред първите пет държави в света по износ на зърнени храни, брашно, кожи, месо и вълна. Основно място в икономиката й заемат отраслите на текстилната, хранително-вкусовата промишленост (месодобивна, тютюнева, захарна, производство на масло), а също така машиностроенето и добивът на нефт (20 млн.т).
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.