Бизнесът се оттегля протестно от Тристранката

Бизнесът се оттегля протестно от Тристранката

 И четирите организации, представляващи бизнеса в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) го напускат в знак на несъгласие с гласуваните промени в Закона за публичност. Поправките бяха одобрени малко преди разпускането на 41-о Народно събрание по предложение на РЗС. Те разшириха обхвата на закона за деклариране на имуществото пред Сметната палата от лица, заемащи висши държавни длъжности като бяха добавени и представители на неправителствени организации, т.е. включително и членовете на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

 Решението за напускането на Тристранката е взето на среща в Българската търговско промишлена палата. То влиза в сила веднага и поставя под въпрос редовното провеждане на насроченото за днес заседание на съвета, на което трябва да се разгледат предложенията за помощите за най-социално уязвимите групи. Вчера стана ясно, че със заделените от правителството допълнителни 41 млн. лв. са предвидени по 50 лв. еднократни помощи за семейства с деца с увреждания и майки, чиято помощ за отглеждане на малки деца е 240 лв. Също така е заложено да бъдат раздадени по 65 лв. еднократни енергийни помощи на бедни, чиито доходи са малко над границата за получаване на такова подпомагане.

 Представителите на работодателските организации обявиха, че ще обжалват закона за публичност на имуществото пред Конституционния съд и омбудсмана.

 "Промените в закона не отговарят на целите на самия закон. Смисълът на този закон е, когато един човек влиза във властта, да декларира с какво имущество влиза и след това да се види с какво излиза, за да може да се види дали може да се придобие разликата само с една заплата.”, коментира пред bTV Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

„Работодателите и синдикатите не са властта. Те нямат възможност да се облагодетелстват за сметка на публичния ресурс, така че това нездраво любопитство може да обслужва само организираната престъпност на някой друг”, добави той и потвърди, че работодателските организации няма да участват в заседанията на Тристранния съвет, "докато не се промени противоконституционният текст в закона, приет в последния работен ден на парламента в нарушение на всички процедури и всякаква публичност”.

От своя страна лидерът на КНСБ Пламен Димитров определи като "поръчкови" промените в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор, гласувани по предложение на Яне Янев. "Това е най-скоростно приетия закон в парламента – очевидно е поръчков. Приет е окончателно в последния работен ден на парламента със 73 гласа в зала с мнозинството на ГЕРБ и с подкрепата на няколко от независимите депутати на Яне Янев,” обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването "Тази сутрин" по bTV.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ