Гроздето тази година – малко и с лошо качество

Икономика

Редица производители на грозде алармират, че тази година реколтата ще е слаба, а качеството на плода ще е лошо. Причината е ясна – обилните валежи, които носят загуби за сектора средно между 30% и 50.

Ако миналата година лозарите се оплакваха от липсата на пазар и ниски изкупни цени, то тази година за тях се оказа още по-тежка. Многото дъждове и градушки унищожиха голяма част от реколтата. А прекомерната влага донесе и допълнителни беди  като маната, която унищожи не само листата на лозята, но и гроздовете. Затова прогнозата в началото на кампанията е за по-малки добиви от декар, средно с около 20% и за по-високи цени на гроздето, съобщи Нова телевизия.

Недостигът на българско грозде ще увеличи нелегалния внос на грозде, притеснени са производителите.

„Няма да се стигне до внос на грозде, напротив - всяка година ние имаме интервенция от чуждестранни фирми, които и изкупуват грозде от нашия пазар за Италия, Чехия, Гърция, Румъния”, твърди обаче изпълнителният директор на Агенцията по лозята и виното Красимир Коев.

По-малкото грозде означава и по-малко вино и ракия. Но земеделският министър обеща държавна компенсация за лозарите.

„Там където имаме напълно пропаднали площи земеделците ще бъдат обезщетени. Там, където обаче имаме недобро качество, там където има частично пропаднали площи, там нямаме механизъм да компенсираме нашите стопани”, каза министърът на земеделието Васил Грудев.

Ако държавата не помогне, по-малките производителите се заканват догодина да изоставят лозята. От бранша предупредиха, че по-малкото грозде тази година ще доведе до поскъпване на ракията. Прогнозите са за повишение на цените им средно с около 10 на сто.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Alibaba срещу Anthropic: китайският AI модел Qwen претендира за пробив в автономната работа
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Българските газови резерви: Между мита и реалността
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните