Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавата продава златната си акция в БТК
Българската държава ще се откаже от златната си акция в БТК. Решението за отмяната на изключителните права е първа точка от дневния ред на извънредно общо събрание на телекома, насрочено за 16. септември т.г., съобщи в. "Труд".
"Златната акция" в БТК дава възможност за вето от страна на държавата на някои решения на мениджмънта на компанията, но досега това право не е ползвано.
БТК е собственост на свързани с руската VTB Capital plc (VTB) и "Корпоративна търговска банка" АД (КТБ) лица, които придобиха мажоритарно дялово участие. Де юре собственик на 93.99% от акциите на "Българска телекомуникационна компания" е "Вива Телеком България", чийто капитал се притежава от регистрираното в Люксембург дружество с ограничена отговорност "ИнтерВ Инвестмънт С.а.р.л.".
По неофициална информация предишните акционери на БТК са се съгласили да внесат в хазната около 150 млн. лева срещу това държавата да се откаже от воденето на съдебни дела, златната акция, както и да вдигне ипотеките, които е наложила върху стотици имоти на БТК.
"Ще направим пълен преглед на приватизационния договор до 16. септември", заяви зам.-министърът на транспорта Георги Тодоров. Именно неговото ведомство е държател на акцията с изключителни права.
Тодоров не потвърди дали вече е постигнато споразумение между държавата и собствениците на БТК за златната акция, но уточни, че ще бъде поискано и становище от финансовото министерство.
Според анализатори на пазара решението е съвсем резонно. На българския пазар се конкурират 3 телекома и няма логика държавата да притежава в един от тях златна акция, защото това го поставя в неконкурентоспособна среда.
Решението идва броени дни след успешното търгово предложение, което отправи "Вива венчърс" към миноритарните акционери. Компанията придоби всички акции на БТК и ще я отпише от публичния регистър на БФБ София.
Предстоящото решение за обезсилване на специалните права идва, след като в бюджета са влезли плащания по засекретеното споразумение между служебното правителство и бившите собственици на БТК. С него беше постигнато извънсъдебно решение по арбитражните дела, които българската държава заведе срещу приватизаторите на телекома "Вива венчърс" и "Адвент интернешънъл".
Най-ценната сграда, ипотекирана в полза на държавата, е столичната Телефонна палата, която е паметник на културата.
До дни се очаква в изпълнителния съвет на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да бъде внесен отчет за изпълнението на секретното споразумение с купувачите на телекома и докладна за вдигане на ипотеките върху имотите на БТК.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.