Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дянков: МВФ и Строс - Кан са големите виновници за настоящата криза
МВФ е един от големите виновници за тази криза и конкретно предишният му изпълнителен директор Доминик Строс - Кан, заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в интервю за БГНЕС.
„Ако се проследи по какъв начин гръцкият проблем от национален, стана общоевропейски, дори бих казал световен проблем, това е 2009 г. и лошите решения на МВФ да се дадат много пари на Гърция, без да има никакви реформи около тях. Един вид се казва ние ще ви дадем много пари. С тях вие бързо ще изплувате и след това ще мислим за реформите. Това никога не е ставало в модерната икономическа история. Те го решиха, направиха го това, сега пак го предлагат, макар че е явно, че предишният път като го предложиха не проработи. За мен всъщност, ако имаше един повратен момент в гръцката и след това в европейската криза, това беше лошото решение на МВФ. За мен те най-малко могат да дават коментари как да излезем от тази криза", обясни Дянков.
На въпроса дали проблемите от страните от Южна Европа, могат да доведат до верижна реакция и да се разпространят в страните от Източна Европа, включително България, Дянков отговори: „ Има такава вероятност и точно това е притеснението на европейските политици, че от една сравнително малка за европейския съюз тема – Гърция, която представлява под 2% от БВП на целия съюз, тя е минимална като икономическа сила. От един малък проблем като Гърция пламна цяла Европа – Португалия, Ирландия, след това Испания, напоследък Белгия, Франция, Италия, така че това се превърна в един общоевропейски проблем. Невъзможността или по-скоро нерешителността на европейските политици в Брюксел и големите столици вече го превърнаха в хроничен проблем. Оттам страдат всички, не само периферните държави като Португалия и Ирландия или само Източна Европа. През последните няколко месеца се забелязва рязко спадане на икономическия растеж в Германия, всъщност е нулев вече. С други думи всички страдат от това, че не може да се реши едно сравнително ясно за мен решение като това какво може да се направи с Гърция. Да, има ефект и върху България, но не директно, защото ние нямаме кой знае каква търговия с Гърция. Макар че имаме гръцки банки, те от 3 - 4 години вече не пращат пари насам, а техните клонове тук сами си взимат пари чрез депозити в България. Пряк проблем няма. Проблемът по-скоро е в нерешителността на Европа и оттам се отразява на всички. На нас се отразява заради износа, който ние имаме към Холандия, Германия и Италия, който сега намалява темпа”.
Цялото интервю можете да видите по-долу и да прочетете тук.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.