ЕВН пред фалит

ЕВН пред фалит

ЕВН Електроснабдяване е пред фалит заради натрупани загуби от юли 2012 до март 2013 г. Това заяви Йорг Золфелнер, председател на управителния съвет на ЕВН България.

Натрупаните за тези девет месеца загуби са в размер на 140 млн. лв. Има опасност те да нараснат до 180 млн. лв, ако Върховният административен съд отмени таксата, която ВЕИ производителите плащат за достъп до енергопреносната мрежа и с която компенсират разходите на ЕРП-тата по присъединяване, обясни Золфелнер.

До гуша сме в задължения, отсече той и поясни, че до тази ситуация се е стигнало заради дисбаланса в в енергийната система, породен от въведените преференциални цени за изкупуване на електроенергията от ВЕИ.

Енергийният регулатор да преразгледа спешно ценообразуването така, че да не се увеличават сметките на абонатите и в същото време да се компенсират загубите на ЕРП-та, настояват от ръководството на ЕВН. "В тази връзка ще внесем заявление до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за незабавно преразглеждане на цените на електрическата енергия от 1 април до 30 юни 2013 г.", обявиха от дружеството.

Според компанията за този тримесечен период има варианти крайните клиенти да не бъдат засегнати от промяната в цената на електроенергията, а промените да бъдат направени чрез преразглеждане на цените по цялата верига "производство – пренос –разпределение – доставка’’. Това е напълно възможно, тъй като според последните изменения на Закона за енергетиката, ДКЕВР има неограничено право да променя стойността на електроенергията, обясниха от дружеството.

Без спешни промени в ценообразуването компанията ще бъде изправена пред невъможността да посреща задълженията си, а това неминуемо ще доведе и сривове в подаването на елекроенергия към абонатите, предупредиха от ЕВН.

Едно от възможните решения на проблема според енергийното дружество е да се създаде фонд за зелена енергия, който да се попълва от продажба на въглеродни емисии, както и от добавките за зелена енергия, които сега фигурират в сметките.

От дружеството също така припомниха, че от юли 2012 година ЕVN България многократно е алармирала държавата в лицето на ДКЕВР, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и Народното събрание, вкл. и чрез медиите, че определеният от регулатора механизъм за компенсиране на изкупуването на енергия, произведена от ВЕИ (възобновяеми енергийни източници), води до загуба на капитала на дружеството и до дестабилизиране на електроенергийната система като цяло.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ