ЕК нареди България сред страните с рискове за икономиката

ЕК нареди България сред страните с рискове за икономиката

Европейската комисия нареди България сред страните с макроикономически дисбаланси. След задълбочено проучване Комисията е установила, че икономиката на България заедно с тези на Белгия, Дания, Франция, Италия, Унгария, Малта, Нидерландия, Финландия, Швеция и Великобритания са застрашени от бъдещи сътресения.

В доклада се посочва, че макроикономическите промени в Европа са в ход, макар и с различен характер и темпове в различните държави членки. В прегледите се вижда намаляване на дефицита по текущата сметка, конвергенция на разходите за труд на единица продукция, корекции в твърде високите цени на жилищата и намаляване на задлъжнялостта на частния сектор. „Въпреки това, предвид различните предизвикателства и дисбаланси, се очаква различията в растежа между държавите да се запазят през следващите години”, посочват от ЕК.

Като основни проблем пред българската икономика се посочва пазара на труда. Според доклада на ЕК страната ни е сред държавите в ЕС с най-голям спад на заетостта. „През 2012 г. безработицата в страната е достигнала 12%, но е силно концентрирана сред уязвимите групи”, заявяват от ЕК

Проблем представлява и високата задлъжнялост на бизнеса и домакинствата, която намалява от 2010-2011 г. насам, но остава висока като дял от брутния вътрешен продукт (БВП). Оборотните кредити и забавянето на плащанията обаче представляват заплаха за цялостното развитие на бизнеса. Непрекъснато нарастват също така необслужваните кредити на търговски предприятия, което свидетелства за продължаващите трудности в частния сектор, се казва в доклада на ЕК.

Брюксел посочва като риск пред нашата икономика и отслабените чужди инвестициции. От ЕК обаче подчертават, че и се наблюдава леко подобрение, като очакванията са международната ни инвестиционна позиция да продължи в положителна посока.

Докладът посочва, че oсновен двигател на корекциите по текущата сметка е износът, който също расте, но рисковете от загуба на външни пазари остават. „През последните три години като цяло текущата сметка на България е била балансирана и не се очаква отново да се стигне до прекомерните дефицити, които се наблюдаваха по време на икономическия бум”, се казва още в доклада.

ЕК ни съветва да насочим усилията си към привличането на повече инвестиции в продуктивните сектори и да се засили усвояването на европейските фондове, за да се подобрят перспективите пред икономическия растеж. Целият доклад за България можете да прочетете тук.

В доклада се посочва, че като цяло много от икономиките на ЕС продължават да са изправени пред значителни предизвикателства под формата на външни задължения, задлъжнялост на частния сектор и продължаващи промени на пазарите на жилища. Преодоляването на тези предизвикателства ще окаже влияние на способността на задлъжнелите икономики да растат и да се конкурират, за да се гарантира финансова стабилност и, основно, да се намали безработицата.

Макроикономическите дисбаланси в няколко държави членки трябва да се наблюдават отблизо. Те изискват категоричен ангажимент за структурна реформа с цел да се гарантира, че тяхното коригиране ще протече възможно най-гладко и че могат да бъдат създадени условия за устойчив растеж и създаване на работни места.

В доклада се посочва, че в две държави членки, Испания и Словения, дисбалансите могат да се считат за прекомерни.

В Испания високите равнища на вътрешния и външния дълг продължават да представляват сериозен риск за растежа и финансовата стабилност.

 В Словения рисковете за стабилността на финансовия сектор, произтичащи от корпоративната задлъжнялост и намаляването на ливъриджа, са значителни, включително поради взаимовръзките с публичните финанси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ