ЕК отпуска допълнително средства за затварянето на АЕЦ „Козлодуй“

Икономика

Европейската комисия планира да плати допълнително 550 млн. евро след 2013 г, за да помогне на България, Литва и Словакия да затворят старите си атомни електроцентрали, съобщи „Фокус“, позовавайки се на германският вестник „Ханделсблат”.

Изданието посочва, че средствата ще бъдат използвани за затваряне на старите централи в Бохунице, Игналина и Козлодуй, както и за разширяване на възобновяемата енергетика в трите страни.

Междувременно говорител на ЕК посочи, че все още не е взето решение каква сума ще бъде отпусната.

От Брюксел заявиха, че в своите присъединителни договори страните са се съгласили да затворят своите стари АЕЦ-и като акт на солидарност и ЕС никога не се е съгласявал да плати пълната цена за спирането на централите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Историческа победа: Дара спечели Евровизия
Страдате от бърнаут? Опитайте да предефинирате успеха
Standard and Poor’s повиши перспективата пред рейтинга на България от стабилна на положителна
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Бургас заяви амбиции да бъде домакин на „Евровизия“ 2027
Илияна Йотова ще участва в Срещата на върха на Световния градски форум в Баку
Времето: Облачно с валежи, особено силни в североизточните области