ЕК слага таван на таксите при плащания с карти

ЕК слага таван на таксите при плащания с карти

ЕК слага таван на таксите при плащания с карти

Европейската комисия гласува пакет от мерки, с които на практика въвежда лимит за обменните такси при плащания с дебитни и кредитни карти. Разработеният от Брюксел регламент предвижда тези такси съответно да се ограничат до 0,2% фиксиран максимален размер от стойността на транзакция за дебитни карти и 0,3% за кредитни карти. Основните съображения на Еврокомисията са да се насърчи създаването на единен, общоевропейски пазар на разплащателни услуги, да се улесни плащането на евтини услуги през интернет, но най-вече да бъдат защитени интересите на крайните потребители, които чрез намаляването на таксите ще имат възможност да имат по-голям избор от по-евтини услуги.

"Пазарът на плащания в ЕС е разпокъсан и свързан с много разходи – над 1 % от БВП на ЕС или 130 млрд. евро на година. Това са разходи, които нашата икономика не може да си позволи. С нашето предложение се насърчава цифровият единен пазар, като плащанията по интернет ще станат по-евтини и по-безопасни както за продавачите на дребно, така и за потребителите. А с предложените промени относно обменните такси ще бъдат премахнати значителни препятствия между националните пазари на плащания и най-после ще бъде сложен край на неоправдано високото равнище на тези такси“, разясни Комисарят по въпросите на вътрешния пазар и услугите Мишел Барние.

С преразгледаната Директива за платежните услуги се въвеждат редица нови важни елементи и подобрения на пазара на плащания в ЕС:

  1. Улеснява се и се повишава сигурността на използването на евтини услуги за плащане по интернет, като в нейния обхват се включват нови т. нар. услуги по иницииране на плащане. Това са услуги, които се осъществяват между търговеца и банката на купувача и позволяват извършването на евтини и ефективни електронни плащания без използването на кредитна карта. По отношение на тези доставчици на услуги вече ще се прилагат същите високи стандарти за регулиране и надзор, както към всички други платежни институции. В същото време банките и всички други доставчици на платежни услуги ще трябва да повишат сигурността на трансакциите онлайн, като използват системи за строго удостоверяване на клиента при плащания.
  2. Потребителите ще бъдат по-добре защитени от измами, евентуални злоупотреби и инциденти при плащания (например в случай на оспорвани или неточно изпълнени платежни операции). На потребителите ще се налага да понасят само загуби в много ограничен размер – до максимум 50 евро (в сравнение със 150 евро в момента) – в случай на неразрешени плащания с карта.
  3. С предложението се увеличават правата на потребителите при извършване на преводи извън Европа или при плащане в парични единици на държави извън ЕС.
  4. Ще се насърчи появата на нови участници и развитието в Европа на новаторски плащания с мобилен телефон и по интернет, което ще повиши глобалната конкурентоспособност на ЕС.

С регламента относно обменните такси и преразгледаната Директива за платежните услуги ще се въведе максимален размер на обменните такси при трансакции с потребителски дебитни и кредитни карти и ще се забранят допълнителните такси за използване на тези видове карти. Подобни допълнителни такси се начисляват от някои търговци при плащания с карта, например те са често срещани при покупката на самолетни билети. Когато размерът на обменните такси за потребителските карти бъде ограничен, разходите на търговците на дребно при картови трансакции ще намалеят значително и допълнителните такси вече няма да са оправдани.

Предвижда се първоначално новият регламент да е в сила в преходен период от 22 месеца, през които ограниченията за размера на обменните такси за дебитни и кредитни карти ще се прилагат при трансграничните транзакции, т.е. когато потребител използва картата си в чужбина или търговец на дребно използва банка в друга страна. След това ограниченията ще се въведат и на национално ниво за всяка членка на ЕС.

Обменните такси се включват в разходите на търговците на дребно за получаване на картови плащания и накрая се заплащат от потребителите чрез по-високи цени. Те са невидими за потребителите, но струват на търговците и в крайна сметка на потребителите десетки милиарди евро всяка година, разясняват от ЕК. Равнището на обменните такси варира в широки граници между различните държави от ЕС, което подсказва, че те не са ясно обосновани и представляват значително препятствие между националните пазари на плащания. Определянето на максимален размер на обменните такси ще намали разходите на търговците на дребно и потребителите и ще допринесе за създаването на общоевропейски пазар на разплащателни операции. По този начин би трябвало също така да се насърчат иновациите и да се даде по-голяма възможност на доставчиците да предлагат нови платежни услуги.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ