ЕСМ ще осигури 60 млрд. евро за пряка рекапитализация на европейските банки

ЕСМ ще осигури 60 млрд. евро за пряка рекапитализация на европейските банки

Финансовите министри от Еврозоната се споразумяха за това как Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ) директно да може да инжектира средства в проблемни банки, така че да сведе до минимум риска за финансовата система.

„За пряка рекапитализация на европейски банки ще могат да се използват до 60 милиарда евро от Европейския стабилизационен механизъм, възлизащ на 500 милиарда евро.“ Това заяви снощи председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум след срещата на финансовите министри от Еврозоната в Люксембург, предават световните медии.

По думите на Дейселблум това решение ще позволи да се осигури стабилност и да се излезе от порочния кръг между криза, банки и държавни бюджети. Пари за подкрепа на проблемни банки ще се отделят не от държавните бюджети, както беше досега, а от средствата в стабилизационния механизъм. За да получат такава помощ, заинтересованите страни трябва да подадат съответно искане, което ще се разглежда индивидуално. На практика това означава, че с възможност да получи пари по тази програма може да се сдобие Испания, която остава една от най-проблемните страни в Еврозоната.

Финансовите министри от Еврозоната се обединиха около тезата, че ще мине още доста време, преди ЕСМ да заработи на 100%. Според запознати с преговорите директната рекапитализация на банките ще стане възможна не по-рано от есента на 2014 г. Тя ще е приложима, след като частните инвеститори и кредитори са поели загуби и при условие, че правителствата не разполагат със средства за рекапитализиране.

Когато всички споразумения приключат, Европейският стабилизационен механизъм ще разполага с бюджет от 700 милиарда евро, като собственият му капитал ще възлиза на 80 милиарда. Тези пари ще бъдат предоставени в брой от всичките 17 страни от Еврозоната. Останалите 620 милиарда евро ще бъдат под формата на гаранции или поръчителства.

Бюджетът за кредитиране на страните членки ще бъде около 500 млрд. евро, тъй като част от средствата не могат да бъдат харчени.

Решенията коя страна да бъде кредитирана със средства от фонда ще бъдат вземани в Съвета на губернаторите на ЕСМ, т.е. от финансовите министри на страните от Еврозоната или техни представители. Тъй като Германия е най-големият вносител на средства във фонда (23 млрд. евро), тя ще има и най-много гласове в Съвета на губернаторите - 30 на сто.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ