ЕЦБ заговори за управляемо излизане на Гърция от Еврозоната

ЕЦБ заговори за управляемо излизане на Гърция от Еврозоната

Излизането на Гърция от Еврозоната би било „управляемо”, дори да е скъпо и да доведе до висока безработица, твърди член на Европейската централна банка (ЕЦБ).

В интервю за „Франкфурт Рундшау”Йорг Асмусен, германски представител в Изпълнителния борд на ЕЦБ, разказва за възможността затъналата в дългове Гърция да бъде принудена да излезе от Еврозоната.

„Първо, моето предпочитание е ясно. Гърция трябва да остане в Еврозоната. Второ, от Гърция си зависи да постигне това. Трето, излизането на Гърция ще е управляемо. Четвърто, евентуално излизане от Еврозоната няма да е толкова методично, както някои си представят”, казва той.

Подобно напускане на Еврозоната ще доведе до спад в икономическия растеж, загуба на работни места и ще е „много скъпо – в Гърция, в Европа и в Германия”, допълва Асмусен, предаде „Фокус”. Коментарът му идва в началото на седмица, през която на Гърция й предстои да убеди европейските си партньори да отпуснат нов транш от финансовата помощ, за да задържи икономиката си жизнена и да може да остане в еврозоната.

Всички погледи са насочени към доклада на международните кредитори на Гърция, очакван през септември. Докладът ще оцени напредъка по реформите, поискани от Гърция срещу деблокирането на около 31,5 млрд. евро, от които страната отчаяно се нуждае, за да избегне фалит.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август