Има ли място за протекционизъм?

Има ли място за протекционизъм?

Има ли място за протекционизъм?

 Има ли място за умерен протекционизъм в икономиката и може ли без него да оцелее малкият и средният бизнес бе най-горещата тема в конференцията "Успешно управление на рискове в несигурна среда", организирана от „Кофас-България”. Различни мнения кръстосаха Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика, Васил Мирчев, издател на „Мениджър” и председател на съвета на директорите на „ВМ Финанс груп”, Красимир Дачев, председател на съвета на директорите на „Свилоза”.

Светла Костадинова изрази скептицизъм за протекционизма към конкретни сектори и области в България и обясни, че повечето икономисти се обединяват около идеята за свободния пазар.

Васил Мирчев даде за примери Сингапур и Турция, където бизнесът има протекции на най-високо ниво, хората са усмихнати, а двете икономики се развиват много бързо. "Тоталното възприемане на свободния пазар не е решение за малка и отворена икономика като българската. Сега важната задача е малките и средни предприятия да оцелеят и да настигнат големите международни компании и вериги магазини. В никакъв случай не очаквам държавата да субсидира бизнеса, но очаквам ясни правила в защита на малките и средните фирми", поясни Васил Мирчев.

В подкрепа на умерения протекционизъм и грижата за бизнеса се изказа и Красимир Дачев. И даде пример с цената на дървесината в началото на кризата, която у нас е останала прекалено висока на фона Европейския пазар. Това довело до затваряне на производства и оставане на хора на улицата.

"В кризата се фокусирахме върху финансите, паричните потоци и управлението на ликвидността. Във „ВМ Финанс Груп”, която включва 13 компании, бяха въведени стандарти за управление на риска с помощта на „Кофас-България”. Нашите колеги и партньори бързо се адаптираха към новите правила и в момента мога да се похваля, че имаме блестящо управление на рисковете. Този успех се дължи изключително на мениджърите - човешкия фактор в холдинга", каза Васил Мирчев.

"Заради кризата много фирми в момента се намират в изчаквателна позиция, те не инвестират, а се оглеждат какво да правят. Това ограничава растежа и в същото време това е моето най-голямо притеснение. Защото ако преди 5 или 6 години повече местни фирми бяха се разраствали в посока Азия и по-конкретно в Китай сега българският бизнес щеше да е много по-добре представен на един от най-динамичните пазари в света. И в момента изнасяме за Китай, но не достатъчно", разказа Милена Виденова, управител на Кофас в България

Конференцията започна с пленарна лекция – „Кофас: Риск панорама по страни” на Габриеле Дюкер, директор по управление на риска в Централна и Източна Европа. Темата на първи панел бе „Европа – стабилност и растеж. Как да се случи?”, а участници бяха Ангел Джалъзов, зам.-председател на Комисията за финансов надзор, Левон Хампарцумян, председател на УС на Асоциация на банките в България, Филип Шатиню, ръководител на регионалната икономическа служба в посолството на Франция в България, Георги Ангелов, главен икономист в Институт отворено общество и Владимир Шопов, политолог и основател на Sophia Analytica.

„Пазарът търси таланти – как да ги привлечем и задържим?” бе темата на последния панел, където презентация на тема „Политиката на МТСП за повишаване на качеството на работната сила” направи Петър Стоянов, зам.-министър на труда и социалната политика. В дискусията за това „Какви са нужните нови умения и възможности след кризата?” участваха Стефан Дьолайе, председател на УС на Френско-Българската търговска камара, Милена Стойчева, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България, Мария Шишкова, председател на Българския Форум на Бизнес Лидерите и Явор Янкулов, преподавател в УНСС, специалист по личностно развитие. Модератор бе Таня Кръстева – автор и водещ на предаването Investbook в телевизия Bulgaria on air TV. Списание „Мениджър” бе медия партньор на конференцията.

Венцислав Савов, снимка Дияна Георгиева

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ