Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Колко пари са необходими, за да преживяваме
565,22 лв. 562,61 лв. на човек или 2 260 лв. месечно за 4-членно домакинство (2 възрастни + 2 деца) са необходими, за да се храни и да поддържа разходите си за дома, да се облича, да ползва медицински и образователни услуги спрямо нормалните български стандарти. Това показват данни на КНСБ за издръжката на живот през месец декември 2012 г.
Темпът на нарастване на издръжката на живот през месец декември е с 5,3% спрямо същия период на 2011 година. Нарастването за 2012 г. в стойностно изражение е с 28 лв., а средно за 4-ри членно домакинство е с около 112 лв.
Основните фактори, които повлияха върху нарастването на издръжката на живота през 2012 г. са:
- Въвеждане на акциз върху природния газ за стопански нужди от 1 януари и повишение на акцизните ставки върху дизелово гориво, газьол, керосин;
- Поскъпване на петрола в световен мащаб, което се отрази на цените на горивата на българския пазар и повишаване на транспортните услуги;
- По-етапното увеличение на цените на природния газ (с 4.34% от 1 януари, с 12.73% от 1 април и от 1 юли с нови 4.88%);
- Увеличение на цените на електроенергията, на топлоенергията, на питейната вода, на твърдите горива;
- Намаляващо селскостопанско производство, съпроводено с повишаване на цените на продукти и фалити на фирми, поради вложени значителни средства, за да се отговори на изискванията на европейските директиви;
- Слаби реколти по редица основни селскостопански култури поради неблагоприятни природно -климатични условия;
- Покачване на цената на основните селскостопански продукти на международните пазари.
В края на четвъртото тримесечие на 2012 г. хранителните стоки средно са поскъпнали с 0,8%, а в годишен план ръстът е от 5,6%. При някои основни хранителни стоки скокът е значителен:
- В групата „Хляб и зърнени храни” през четвърто тримесечие се наблюдава задържане на цените, като на годишна база увеличението е с 3.8%. Тенденцията от м. Септември за плавно нарастване на цените на брашното се запази и през м. Декември. Темпът на нарастване спрямо предходното тримесечие е с 1.4% , а в годишен аспект с 9.5%. При цените на хляб и хлебни изделия също се наблюдава тенденция за леки колебания нагоре, като на годишна база се отчете ръст съответно от 2.7% и 4.7%.
- Трайна възходяща тенденция се наблюдава при динамиката на цените в групата „Месо и месните продукти”. Темпът на нарастване в края на месеца бележи ръст от 2.3% , а на годишна база с 8.7%. Ценовият бум регистриран в групата на месото от началото на второто полугодие на миналата година задържа възходящият тренд до края на годината, макар с по-слаби темпове на нарастване през последните месеци. Рекордно висок скок на годишна база е регистрирано при свинско месо в диапазонът между 18.2 и 19.3%, според стоковите разновидности, при пиле и пилешко месо между 8.4 и 9.1%. Този скок при цените на месото се отрази и в групата на месните продукти, на годишна база средно са нарастват с 5.3%, като самопри малотрайните колбаси увеличението е с 8%.
- Нарастване на цените се отчита в групата „Мляко и млечни продукти” – с 1.2% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база с 4.6%. По силно изразено е увеличението при цените на сирената и кашкавала средно с 4.7% на годишна база. Цените на пресните и киселите млека се задържат на почти същите нива, а спрямо миналата година отчитат ръст от 4.4%.
- В групата „Животински и растителни масла” се наблюдава намаление на цените с 0.4 % през четвърто тримесечие, но на годишна база се отчита ръст от 7.1 %. Това движение в групата се дължи основно на динамиката на цените при слънчогледовото олио. През периода на есените месеци на 2012г. слънчогледовото олио отчете значителен скок на цените, но в последните месеци последва плавно намаление, за да отчете спад от 1.5% спрямо предходното тримесечие, но на годишна база ръстът е от 8.7%.
- В края на годината цените в групата „Зеленчуци и зеленчукови консерви” са нараснали с 4% спрямо предходното тримесечие, а спрямо предходната година отчитат ръст от 14.9%. Сериозно висок ръст се отчита при цените на картофите от 41% на годишна база и с 10% спрямо предходното тримесечие. При цените на зелето също се наблюдава нестабилен тренд. Ако през есенните месеци зелето поддържа високи ценови нива, то в края на годината тренда се обърна и отчете спад от близо 27% спрямо предходното тримесечие, но на годишна база отбеляза ръст от 34.6%.
- В групата „Захар, мед, шоколадови и захарни изделия” е регистрирано намаление 2.9% на годишна база, като водещо е намалението при захарта с 12.4%. Намалението на цените на захарта не се отразява в групата на захарните изделия, а напротив регистрирано е ръст на годишна база от 2.6%, а спрямо предходното тримесечие се наблюдава задържане на цените на същите нива.
При нехранителните стоки и услуги е регистрирано увеличение на цените с 0,2% за четвърто тримесечие, а на годишна база с 5,1%. По-характерни ценови покачвания през тримесечието са регистрирани в следните групи и позиции:
- За едногодишен период цените в групата „Жилищните наеми и разходите за поддържане на жилището” са нараснали с 8.8%, като поскъпването основно се дължи на покачване цените на топлоенергията с 9.6%, на електроенергията с 13.1%, на питейната вода с 5.1%, на твърдите горива с 11.1%.
- В групата „Облекло и обувки” се наблюдава последователно повишение на цените, след като през предходната година тази група поддържаше най-стабилни ценови равнища. Общо за едногодишния период поскъпването в групата е с 4.7%, а само за четвърто тримесечие е с 3.2%.
- Намаление на цените е регистрирано в групата „Лична хигиена и здравеопазване” с 0.5% спрямо предходното тримесечие, но на годишна база отчита ръст от 1.1%. Основно това намаление се формира от спада на някои от цените на лекарствата, като средно в групата се наблюдава намаление с 1.7%. Повишение на цените за едногодишен период е регистрирано при стоматологичните услуги с 8.3% и лекарските услуги с 3.1%
- В групата „Транспорт и съобщения” се отчита намаление с 1.8% спрямо предходното тримесечие и ръст от 5.1 % за едногодишен период. По-характерни ценови изменения се наблюдава в групата „Транспорт”. Намаление е регистрирано на цените на бензините и дизеловото гориво с 5.3%, но на годишна база отчитат ръст от 3.5%. Транспортните услуги за едногодишен период са поскъпнали средно с 12.4%, а спрямо предходното тримесечие се запазват на същите ценови нива.
Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 215 лв. на 1 лице, което показва на годишна база ръст с 6.4%, а спрямо предходното тримесечие с 0,7%. Цените на жизненоважните стоки се движат по-бързо нагоре, отколкото на останалите в потребителската кошница. Групата на хранителните стоки от типа на потребителска кошница на ограниченото потребление, (в която не са включени цигари, алкохол, обществено хранене), бележи ръст от 1,1% спрямо предходното тримесечие, а на годишна база нарастването е от 6,8%. Повишението на цените определено е принуда за самоограничаване на разходите на домакинствата в различна степен, в лишаване от различни стоки за храна и за бита, услуги, почивки, развлечения, което ги обрича на още по-голяма бедност.
Работната заплата, като основен източник на доход през трето тримесечие на 2012 г., отбелязва реален ръст от 4,6% спрямо аналогичния период на 2011 г. Като се има предвид високото равнище на безработица (12,3%, а с обезкуражените безработни около 18-20%) и очерталата се демографска тенденция към застаряване на населението, то на 1 работещ средно за издръжка се падат 2 неработещи. Това означава, че работещите на средна и под нея работна заплата, в по-малка или по-голяма степен, могат да попаднат в рисковата зона и да се считат за бедни.
Ниското равнище на заплащане, което в определена степен се поддържа изкуствено генерира допълнително нарастване равнището на бедността. Данните за темпа на нарастване на промишленото производство през третото тримесечие на 2012 г. показват, че в редица икономически сектори е налице възможност както за повишаване на заетостта, така и за увеличаване на работната заплата. Общо в промишлеността производството е нараснало с 0,5% в сравнение със същия период на 2011 г., при намаляващ брой на наетите с 9,9%.
На минимална работна заплата при пълно работно време към края на септември 2012 г. са наети 130 518 души, или 6,2% от всички наети . Въпреки увеличението с 13,2% спрямо предходната година, тя представлява едва 37,5% от СРЗ за страната (м. Септември 754 лв.). Нетният размер на МРЗ през 2012 г средно е 222 лв., а с увеличението през 2013 г. достига нетен размер от 243 лв. и отново е около официалния праг на бедност /241 лв. за 2013 г.
Затова КНСБ настоява за повишаване на МРЗ в размер от 330 лв., което би довело до нарастване на минималните осигурителни прагове и работните заплати по сектори и отрасли.
Синдикатите настояват още и за въвеждане на необлагаем минимум при подоходното облагане, равен на минималната работна заплата за страната, който ще доведе до увеличение на нейния разполагаем размер.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.