Коя е била най-лошата тактика за преговори през 2015 г.?

Коя е била най-лошата тактика за преговори през 2015 г.?

Гръцките преговори за осигуряване на нова спасителна програма с международните кредитори и избягване на излизане от Еврозоната са били проведени с най-лошата тактика за водене на преговори за 2015 г. Това показва ежегодна класация, изготвяна от Училището по право към Харвардския университет в Щатите, съобщи американската телевизия CNBC.

Управляващата лява партия СИРИЗА на премиера Алексис Ципрас дойде за първи път на власт през януари 2015 г. с обещанието да промени тежките мерки за съкращения, наложени от кредиторите на страната - Международният валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и ЕС.

Но след месеци на мъчителни дебати, антиевропейска реторика и един референдум в края на лятото, гръцката власт в крайна сметка прие исканията на своите кредитори за приемане на дори още повече мерки за икономии, в замяна на трети спасителен пакет.

В своята класация „10-те най-лоши тактики за преговори на 2015 г.“ училището по право критикува екипа от преговарящи на Атина, воден от бившия финансов министър Янис Варуфакис, заради неговия „войнствен тон, който не доведе до нищо добро”.

През юли миналата година СИРИЗА реши да постави въпроса за третия спасителен пакет на референдум, тъй като властите не бяха доволни от условията по него. Той беше категорично отхвърлен от гръцките избиратели, а страната изпадна в още по-тежка криза, достигайки опасно близо до излизане от Еврозоната, припомня БГНЕС. Месец по-късно, на извънредна среща в Брюксел, Ципрас беше принуден да приеме условията на кредиторите, които бяха дори по-стриктни от тези, които гърците отхвърлиха на вота.

„Какъв е урокът?”, питат от Харвардския университет. „Компромисният тон ще ви отведе много по-далеч от рискованите маневри, когато става въпрос за смели искания”, твърдят авторите на класацията.

Сред другите примери за лоши преговори през миналата година са и тези на САЩ с Куба и Иран, както и между бившия служител на американските тайни служби Едуард Сноудън и Вашингтон, а също и съдебната сага около парчето „Blurred Lines” на изпълнителя Робин Тик.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ