Кристалина Георгиева: Ако сме твърде заети да се мразим, все по-трудно ще настигаме света

Кристалина Георгиева: Ако сме твърде заети да се мразим, все по-трудно ще настигаме света

- Госпожо Георгиева, тръгнаха ли България и Европа по пътя на растежа? Може ли да говорим за рецесията в минало време? 

- Възстановяването от кризата в Европа най-сетне започна. Извън опасност е съществуването и стабилността на европейския валутен съюз, който премина през тежки изпитания. Финансовите пазари са по-благосклонни към Европа и апетитът за инвестиции в европейски активи расте.

Дори държавите, които изпитваха най-големи трудности и на които им се наложи да въведат тежки програми за реформа, вече се стабилизират. На 13 декември Ирландия стана първата държава, приключила ангажиментите си по спасителния план, който прилагаше в сътрудничество с ЕС и Международния валутен фонд (МВФ). Испания излиза от рецесията и дори обяви, че очаква да реализира бюджетен излишък през 2014 г. Гърция и Португалия също очакват малък растеж през следващите 12 месеца. Балтийските страни, които предприеха най-сериозни реформи по време на кризата, ще имат и най-висок растеж от 3-4% през настъпващата година.

Оптимизмът, че кризата е към своя край, е осезаем, но пътят на възстановяването ще е дълъг и предстоят още трудности. Безработицата в Европа е 12%, в някои държави всеки втори млад човек е без работа. Освен това търсенето в Европа остава вяло и по-голямата част от европейските стоки и услуги се търгуват извън континента. Това ни прави уязвими от сътресенията в глобалната търговия и изисква целенасочени мерки за укрепване на перспективите за растеж.

Като малка икономика, интегрирана в европейската, България се влияе от тези тенденции. Когато новините са сравнително по-добри за Европа, те са такива и за нас. Европейската комисия прогнозира, че през 2014 г. растежът в България ще е 1,5%. Ако възстановяването в ЕС продължи с добри темпове, това ще се отрази положително и върху българската икономика. Но не трябва да разчитаме прекалено на положителната инерция отвън, да се отпускаме и да се успокояваме.

Светлана Тодорова

Пълният текст на интервюто в „Мениджър” през януари

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ