Освежете кариерата си - вземете си продължителна почивка

Освежете кариерата си - вземете си продължителна почивка

Нуждаете се от почивка от работата? Не сте единствени. Писателката и работещо момиче Нанси Бирг уверява, че човек трябва да си подарява „дара на времето”. Става въпрос обаче не за обикновена отпуска, а за така наречения „сабатикъл” – период от два месеца до година, в който просто си почиваме от работа или се отдаваме на собствени занимания, свързани с работната ни сфера. Агенция Ройтерс записа съветите на Бирг, която е специалист по национална сигурност, за това как да вмъкнем продължителните почивки в живота си.

Защо да си взимаме продължителна почивка?

Според мен и съавторките ми (Катрин Алън, Рита Фоли и Джей Смит – бел. ред.), всеки се нуждае от такава. Има много причини да го направите. Може да сте стресирани от работата, уморени, да ви трябва промяна на кариерата. Хората, които са близо до пенсия, може да имат нужда от време, за да решат какво ще правят в годините, след като спрат работа.

Колко популярни са сабатикълите в частния сектор?

Стават все по-популярни. Измислихме термина „възраждаща почивка”, защото хората свързват сабатикълите най-вече с университетските професори. Според нас тези възраждащи почивки са за всички. Забелязахме, че все повече компании ги предлагат на служителите си. Има три различни вида сабатикъли. Единият е работният, когато напускате офиса, но след време отново се връщате там. Вторият е неочакваният, когато загубите работата си и си дадете няколко месеца, за да решите какво искате да правите.

В класацията на Форбс „100-те най-добри компании, за които да работим” започна да се задава въпросът „Предлагате ли сабатикъли?” 21 от тези компании вече го правят. Смятаме, че броят им ще се увеличи, защото това е чудесен начин да се привличат и запазват талантите.

Какви стъпки трябва да се предприемат, за да помолим за сабатикъл и да преговаряме?

Първата стъпка трябва да бъде разходката до отдел Човешки ресурси – кажете им какво искате. После идете при прекия си началник. Трябва да представите молбата си в работен контекст. Тоест, обяснете им, че се нуждаят от отдадени, издръжливи и мотивирани служители и ще ги получат, ако им дадат малко почивка.

Когато един служител си тръгне за малко, другите трябва да поемат определена част от задълженията му. Това всъщност задълбочава компетентността на компанията, защото учи хората на нови умения. Чудесно е и за общото настроение на екипа.

Как да планираме финансите си за почивката?

Препоръчваме да си съставите бюджет. Трябва да планирате в перспектива. Запишете си колко пари според вас ще ви трябват, за да поддържате текущите си финансови задължения и разходи. Потърсете източник на пари. Съветваме ви да си създадете специална банкова сметка и да насочвате парите към нея. Ако някой ви попита какво искате за рождения си ден, отговорете – „Ще имаш ли нещо против да направиш дарение в „почивната ми сметка?” Преди да излезете в почивка, можете и да направите нужното, за да съкратите разходите си.

Има много начини да печелите, докато почивате. Пишете пътеписи в някой блог, помагайте на възрастни хора. Можете да откарате някой нуждаещ се с колата си на другия край на страната и той да ви плати. Ако заминете, може да преподавате езика си на чуждестранни студенти.

Много е важно да имате и резерв. Никой не иска да се окаже в положение, в което опира до последните си стотинки, защото възраждащата почивка е продължила по-дълго от планираното.

Какви предразсъдъци съществуват срещу сабатикълите?

Че трябва да си богат, за да си ги позволиш. Че не можеш да ги направиш. Или че ще съсипят кариерата ви и хората ще забравят за вас.

Интервюто на агенция „Ройтерс” е с авторката на книгата „Възродете живота си: Влейте енергия в кариерата и живота си, като си починете”

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ