Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петър Чобанов: Социалните обещания на БСП остават на заден план
Социалните обещания, дадени от левицата в предизборната кампания, може да останат на пауза, докато икономиката не се раздвижи и не създаде работни места. Това стана ясно от думите на Петър Чобанов, финансов министър в кабинета „Орешарски”, който в студиото на bTV коментира, че ангажиментите ще бъдат изпълнени, но бизнес средата трябва да бъде успокоена.
С условието, че предстоят анализи и оценка на състоянието, Чобанов коментира, че има пропуски в бюджета и в него е заложен твърде оптимистичен икономически ръст.
По думите на новия финансист номер 1 повишение на минималната работна заплата няма как да стане без рестарт на икономиката и успокояване на бизнеса, защото не може с магическа пръчка да се вдигнат доходите.
Чобанов обвини предходните две правителства – на ГЕРБ и на служебния кабинет „Райков”, в размествания на бюджета и изхарчени пари, които са довели до по-малко възможности за гъвкавост и ниски възможности за реакция. „Поели сме обещание, което да изпълним и търсим парите да го изпълним. Не само за минималната работна заплата, но и за майчински и помощите за първокласници. Вероятно обаче това ще стане от следващ бюджетен период, но доходите зависят от икономиката”, коментира Чобанов.
По повод на обещаните 250 хил. нови работни места от левицата по време на кампанията той коментира, че броят места са били „пример към обещанието” и добави, че и този ангажимент ще бъде изпълнен. За да стане това обаче е нужно успокояване на средата и реформи например в държавните такси, смята Чобанов.
Петър Чобанов ще бъде министър на растежа, а не само на стабилността. По думите му това ще е разликата между неговото управление и това на Симеон Дянков, защото е важно не само да има фискална сигурност, но и развитие на възможностите на хората.
По повод изказването на премиера Пламен Орешарски, че новото правителство започва работа с ангажимент да разплати 1,4 млрд. лв., финансовият министър обясни, че това са средства, които приходните агенции са прогнозирали като неизпълнение на данъчните приходи. Чобанов поясни, че проблемите в способността на НАП и Митниците да съберат повече пари ще бъдат анализирани, а смяната на ръководителите им също ще бъде обект на преоценка.
„Към този милиард има още плащания, които трябва да се направят. Има едни 800 млн. лв. дълг, емитиран през февруари на пожар от банковата система у нас. Той беше за да се плати дължимото на земеделците и да се спрат евентуални протести”, коментира министърът. Според позицията му дългът е взет за твърде кратък срок - половин година, и така бюджетът е бил много натоварен. Чобанов посочи още 600 млн. лв., които трябва да излязат от резерва и да отпътуват към Международния валутен фонд, плащайки таксата за увеличение на квотата ни.
Като основен проблем Чобанов посочи, че България е близо до лимита на дълга си, а е едва средата на годината. Според него ще е нужна изключителна гъвкавост оттук насетне, за да можем да постигнем финансовите си цели.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.