По-голяма подкрепа за малкия и средния бизнес обеща Орешарски

По-голяма подкрепа за малкия и средния бизнес обеща Орешарски

По-голяма подкрепа за малкия и средния бизнес обеща Орешарски

Нашата икономика все още носи белезите на 5-годишната рецесия – плод както на обективни неблагоприятни външни условия, така и на известна непоследователност във вътрешната икономическа и финансова политика. Затова нашите усилия са насочени главно към преодоляване на последиците.Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски по време на бизнес обяд днес, организиран от Американската търговска камара. На срещата присъства и посланикът на САЩ Н.Пр. Марси Рийс

Приемствеността е един от управленските приоритети на сегашното правителство, подчерта премиерът. „Ще продължим да реализираме целесъобразните инфраструктурни проекти. Ще осъществим приемственост и във външната политика и външноикономическите връзки“, декларира той. 

В програмата на правителството са заложени също така политики и различни акценти в редица направления на икономическото управление, отбеляза Орешарски и даде като примери по- активната роля на държавата като регулатор и гарант на по- ефективната конкуренция; ограничаването на административните тежести върху бизнеса и създаването на по- благоприятен бизнес климат; заздравяването на фискалните позиции на нашата страна; засилването на регулациите във финансовия сектор в съответствие с усилията на ЕК за по- надеждно регулиране на цялата финансова система.

„Основната ни цел е да създадем предпоставки за стимулиране на икономическото развитие. В тази връзка работим за възстановяване на едно по- високо ниво на макроикономическата и фискална стабилност. Предвиждаме сериозни мерки за пресичане на контрабандни канали и за преследване на отклоняването на ДДС - както при вътрешнообщностните доставки, така и при вноса от трети страни. Приходите за 2013г. удовлетворяват, но остават сериозни резерви в тази насока“, каза министър-председателят. Той напомни, че е преодоляно напълно забавянето при възстановяването на ДДС. „Настоящата година е първата от 2008г. насам, в която практически ще започнем на чисто по отношение на невъзстановеното ДДС. Намаляваме и неразплатените задължения от страна на министерствата и централните ведомства по изпълнение договори от страна на бизнеса“, изтъкна премиерът.

Вече са идентифицирани и са в ход процедурите по отмяна или облекчаване на над 100 лицензионни режима и утежнени условия за развитие на стопанската дейност. „Тази година ще продължим тази политика и ще предприемем стъпки за смекчаване на поне още толкова административни тежести“, категоричен беше министър-председателят Орешарски. По думите му ще продължи диалогът с местните власти за подобряване на административната среда за бизнеса и по отношение на общинските административни тежести.

„Въведохме задължителен анализ на ефекта върху инвестиционния и стопанския климат при всеки нов административен или законодателен акт, който се разглежда в Министерския съвет. Засилваме подкрепата за малките и средни предприятия и за насърчаване на стартиращия бизнес чрез подобряване на достъпа до финансиране“, каза премиерът и добави, че ще се разширят предпоставките за участие в обществените поръчки. „Разработваме механизми и регулации за едно по- отговорно управление на държавните предприятия. Предвиждаме да развием прилагането на оздравителни мерки за енергетиката до достигане на по- устойчиво състояние на сектора“, изтъкна министър-председателят.

Сред водещи цели на кабинета премиерът посочи и насърчаването на инвестиционната активност – на местните и на външните инвеститори. „Създаваме предпоставки за възстановяване на някои стари производства и стопански дейности, както и за разкриване на нови. Специално внимание отделяме на иновативния и експортноориентиран бизнес“, каза министър-председателят. Той отбеляза, че в процес на планиране са и програмите за усвояване на европейските фондове за новия програмен период, както и  големи проекти с бизнес профил – газови коридори и ядрена енергетика. „Стремим се към реална диверсификация“, подчерта министър-председателят.

Рзработват се и по- активни секторни политики. За насърчаване на инвеститорите правителството подготвя актуализация на стратегията за туристическия бранш. „Готвим набор от мерки за обезпечаване на равния достъп до качествено образование и професионална подготовка. Поставяме си за цел да подобрим административните услуги и да направим отчетливи стъпки към електронизирането им“, добави министър-председателят.

 Приоритет се дава и на образованието с повишено внимание към средното професионално обучение. Също така се предвиждат мерки за подобряване на системите за финансово управление и контрол, както и провеждането на належащи реформи в здравеопазването.

„В момента почти няма подсектор в здравеопазването, който да не се нуждае от сериозно реформиране. За тази година сме си поставили за цел да подобрим Спешната помощ, да модернизираме системите по лекарствената политика и да подготвим болничната помощ за достъп на частните фондове в нея. По отношение на иновациите разчитаме на частния сектор“, каза премиерът. Той подчерта още, че сред основните задачи на кабинета е да се смекчат социалните асиметрии, които станаха особено видими в последните години.

На въпрос на посланика на САЩ Н.Пр. Марси Рийс за перспективите пред трансатлантическите споразумения министър-председателят Орешарски изтъкна, че България е между членовете на ЕС, които изцяло подкрепят водените преговори. „Наши анализи сочат, че България ще спечели от финализирането на преговорите и от активизирането на икономическото сътрудничество от двете страни на Атлантика. Това ще подобри възможностите за нашия износ в САЩ от една страна, а от друга – ще улесни вноса на технологии от САЩ най- вече“, изтъкна премиерът.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ