Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Подаваме декларации 1 и 6 едновременно и само, ако задълженията в тях са равни
От началото на 2014 г. две от най-често подаваните от осигурители и работодатели месечни декларации - образец № 1 „Данни за осигуреното лице” и образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 от Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)”, трябва да постъпват в Националната агенция за приходите (НАП) едновременно. Това се отнася за данните, които ще подават задължените за месеците след декември 2013 г. , т.е за декларациите образец 1 и 6, които ще се подават например за месец януари 2014 г., които трябва да постъпят в Агенцията до 25 февруари 2014 г.
Промяната е записана в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. НАП ще приема двете декларации само ако декларираните месечни задължения с декларация образец № 6 са равни на изчислените задължителни осигурителни вноски, от подадените декларации образец № 1.
Промените в наредбата бяха публикувани в Държавен вестник и влизат в сила от началото на тази година. С посочените съпоставки на декларираните данни, освен улесняване на клиентите на приходната администрация, се минимизира и възможността за подаване на данни за осигурени лица, когато осигурителят не е декларирал в пълен размер задълженията си за осигурителни вноски. По този начин ще намалеят и опитите за манипулиране на данните, подавани с декларация образец № 1, водещи до злоупотреби с фондовете на Държавното обществено осигуряване и със средствата на НЗОК.
До 30-и април всички, с изключение на лицата, печелещи само от трудов договор, трябва да подадат декларация и да платят дължимия данък. Лицата с доход от авторски договор или хонорар ще платят една четвърт от данъка си за миналата година, тъй като не е бил удържан през последните три месеца на годината.
Според шефът на НАП Росен Бъчваров не е изключено тази промяна в авансовото удържане на данъка да бъде преосмислена от финансовото министерство, но на този етап тя засяга около 100 хиляди души. Най-лесният начин за довнасяне на този данък е системата за онлайн разплащане на НАП.
„Тя работи на принципа да имате регистриране дебитна или кредитна карта. Регистрацията е безплатна и използва софтуерните възможности на системата за разплащане, която е популярна в България - ePay", обясни Бъчваров.
„Кръгът на данъчните облекчения се запазва непроменен. Младите семейства могат да продължат да използват популярното данъчно облекчение за ипотечни кредити, като тази година кръгът на ползвателите беше разширен с гражданите на Европейския съюз”, каза оше Бъчваров.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.