Подай ръка на колегата в инвалидна количка

Подай ръка на колегата в инвалидна количка

Да бъдеш инвалид не означава, че не можеш да имаш продуктивна кариера. Това твърдение намира потвърждение в десетки хиляди случаи на хора с физически проблем, които успяват да изградят успешна кариера в Германия, Австрия, Скандинавските държави. В тези страни социалната политика е силно изразена.

Никой, освен човека с инвалидност, след консултация с медицински експерт, няма право да съди и решава вместо него какво и къде трябва да работи той. В това правило е убедена и американската авторка Даун Розенбърк Маккей. В careerplanning.about.com тя припомня за американски закон от 1973 г., който забранява на държавните служби на Щатите да упражняват дискриминация срещу квалифицираните кадри с инвалидност.

Дори държавата да не осигурява подходящи условия за труд или съоръжения за придвижване на обществените места на инвалидите, това, с което всички в бизнеса биха могли да бъдат полезни, е да общуват с тези колеги както трябва.

Да работиш с инвалид е по-различно, припомня австралийското правителство в сайта си. Държавните експерти на страната публикуват в електронен вид поредица от препоръки, които обясняват как да се общува на работното място с колега, който има някакъв недъг. Най-важното сред тях е:

- Отнасяйте се към него като към личност.

Ето и останалите основни съвети:

-Избягвайте да задавате на човека лични въпроси за това как е пострадал.

-Имайте предвид, че може да му е необходимо допълнително време, за да направи или каже нещо. Бъдете търпеливи.

-Учтиво попитайте има ли нужда от помощ, ако виждате, че може присъствието ви да бъде полезно. Изчакайте, докато предложението ви бъде прието. Изслушвайте или изчаквайте неговите указания и бъдете подготвени предложението ви да бъде отхвърлено.

-Не се притеснявайте. Всеки може да направи грешка. Ако сте причинили смущение или притеснение на човека, се извинете. Запазете чувството си за хумор и продължете да искате да общувате с него.

Съвети за комуникация лице в лице:

-Използвайте нормален тон, когато се обръщате с поздрав към вашия колега-инвалид. Не повишавайте нарочно глас, освен ако той не ви помоли. Говорете нормално.

-Стиснете ръката му за поздрав, дори ако физическите му действия с ръце са ограничени. Придружете поздрава с усмивка и думи.

-Ако планирате среща или друг вид събиране на екипа помислете как той ще се придвижи до мястото на срещата и дали ще му бъде комфортно там. Ако не могат да бъдат направен промени в обстановката, човекът трябва да бъде предварително уведомен.

-Говорете директно с него, а не на придружителя му и винаги го гледайте в очите.

-Не го покровителствайте - това може да го засегне.

-Избягвайте да използвате изрази, които загатват, че хората с недъг са изключително смели или със свръхчовешки способности.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ