Преговаряме с Toshiba за нов реактор в Козлодуй

Преговаряме с Toshiba за нов реактор в Козлодуй

Преговаряме с Toshiba за нов реактор в Козлодуй

Българската държавна енергийна компания ще преговаря с японската корпорация „Тошиба” за инвестиция в строителството на нов реактор в единствената в страната АЕЦ, съобщи на пресконференция министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. 

Според одобрен от правителството план, Български енергиен холдинг ЕАД ще поиска японския производител на тежки машини да осигури до 30% от финансирането на проекта в АЕЦ „Козлодуй”. Останалите 70% също ще дойдат от външни инвеститори. 

Очаква се електроенергията от него да бъде по-скъпа от тази, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй", но по-евтина от произвежданата от ТЕЦ-овете.

Министърът на енергетиката Стойнев обясни, че технологията на изграждане ще бъде реактор с вода под налягане AP 1000 три плюс на "Уестингхаус електрик къмпани" САЩ, "с условия, не по-лоши от предвидените в одобрения по точка едно доклад".

Правителството възложи на икономическия министър да организира, координира и контролира провеждането на преговорите за структуриране и финансиране на проекта.

Решението на МС е в изпълнение на решение на правителството от 11. април 2012 г., с което е дадено принципно съгласие по чл.45 ал 1. от Закона за безопасно използване на ядрената енергия да се предприемат действия, необходимо за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй", съобщи "Вести".

Мотивите за стартиране на преговори са заявеният от "Тошиба Корпорейшън" инвеститорски интерес, както и препоръката, направена в доклад на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй", новите мощности да бъдат изградени с технологията АР 1000 заради решаване на въпросите с безопасността. АР 1000 е първият проект, в който системите за безопасност са изцяло пасивни и не разчитат на външно електрозахранване в случай на авария.

Активната зона може да се охлажда нормално за по-продължителен период от време, благодарение на използването на тези пасивни системи. Те действат по силата на природните закони и не е необходима намеса на персонала, като се свежда до минимум рискът от човешка грешка.

АР 1000 е лицензиран в страната-производител. Мощността му - между 1000 и 1200 мегавата, отговаря на възможностите на националната електропреносна мрежа, обясни Стойнев. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ